G

eçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan efsane sanatçı Prince’ın klipleri ve canlı performansları yavaş yavaş sanatçının resmi YouTube hesabında yerini almaya başladı. Bu yılın başında diskografisindeki tüm albümleri dijital platforma taşınan sanatçının şimdi de ikonik hale gelen videoları YouTube üzerinden yayımlandı.

Yaşadığı süre boyunca yapmış olduğu çalışmaların dijital dünyaya aktarılmasına karşı çıkan Prince’in, aramızdan ayrıldıktan bir süre sonra ailesinin vermiş olduğu kararla önce tüm diskografisi Apple Music, Spotify, Google Play gibi platformlarda ardından da şimdi haberini yaptığımız ikonik video klip ve performansları YouTube‘da yerini aldı. Prince hayattayken ona dijital olarak erişebilmek birkaç istisna dışında mümkün değildi. Bunlardan bir tanesi Prince‘in 2008 yılında Coachella Festivali‘nde seslendirdiği “Creep” cover’ı. İlk etapta diğer tüm videolar gibi bu performansın da YouTube’dan kaldırılmasını talep eden Prince, Radiohead‘in “Ama biz çok sevdik, lütfen kalsın.” şeklindeki talebini kırmayarak herkesi sevindirmişti. Bununla birlikte 2007 yılındaki Super Bowl XLI Haftime Show‘daki “Purple Rain” ve 2004 yılında Rock & Roll Hall of Fame‘de Tom Petty, Steve Winwood ve Jeff Lynne ile birlikte seslendirdiği “While My Guitar Gently Weeps” performansı da izleyebildiğimiz sayılı Prince performanslarıydı. Ta ki geçtimiz günlere kadar.

Dün itibariyle Prince adına açılan YouTube kanalına “Let’s Go Crazy“, “When Doves Cry” (uzun versiyonu da ek olarak)’ın video klipleri ile “Take Me With U“, “I Would Die 4 U” ve “Baby I’m A Star” şarkılarının canlı performansları eklendi. Pazar günü Prince‘i bu muhteşem videolar ile anmak isteyenleri aşağıya alalım.