Amerikalı şarkıcı, müzisyen, yapımcı ve multi enstrümentalist Prince 80’li ve 90 ‘lı yıllarda pop piyasasında inanılmaz bir kariyer sahibi olur. Ondan önce hiçbir sanatçının yapmadığı bir müzik kokteylini karıştırarak yeni müzik stilini yaratır. Dünyaca üne kavuşan Prince, Jimi Hendrix’den sonra ilk afro-amerikan rock star olarak müzik tarihine de ismini yazdırır.

Prince piyasaya çıkmadan önce hiçbir müzisyen onun gibi rock, funk, soul, pop, R&B, blues ve caz müziği elementlerini bir araya getirerek kombine edememiştir. Pop camiasında benzersiz bir fenomen olarak kabul edilen Prince, müziğinde ensest, transseksüalite, oral sex ve sado-mazoşizm gibi şok edici cinsel temalar kullanarak sevgi ve nefreti aynı anda üzerine çekebilmiştir.

BET Awards '06 - Show

Gece kulübü şarkıcısı Mattie Shaw ve dans grubu şefi John L. Nelson’un oğlu olarak Prince Roger Nelson 7. Haziran.1958 yılında Minneapolis, Minnesota’da dünyaya gelir. İsmini anne ve babasının tanışarak bir araya geldiği, babası John’un caz grubu ‘The Prince Roger Trio’ dan alır. Prince aktif olarak müziğe başladığında henüz 12 yaşındadır. Okul arkadaşı André Cymone ile birlikte çeşitli Lise müzik gruplarına katılır. Genç yaşta bir çok enstrümana (klavye,bas,davul ve gitara) hakimdir ve hepsini otodidakt (kendi kendine) öğrenmiştir. 17 yaşında evden ayrılan Prince tek başına hazırladığı demo kaydını çeşitli müzik stüdyolarına yollar. Genç Prince’in büyük yeteneğini hemen fark eden müzik stüdyoları ona sözleşme teklifi ile geri dönerler. Fakat ne istediğini çok iyi bilen Prince tercihini daha sonra yapacaktır.

1977 yılında sözde 26 müzik enstrümanı çalabilen bu genç adam büyük konsern Warner Bros Records’un ilgisini çeker . Prince onlara deneysel 3 parçadan oluşan bir demo yollayarak Warner Bros’u etkilemeyi başarır ve Warner Bros Records ile tarihinde 19 yaşında sözleşme imzalayan ilk sanatçı olur. Ayrıca albüm sözleşmesinde Prince sanatsal özgürlüğünde hiç bir şekilde kısıtlanmaz. Tam aksine albüm tasarımında tamamen özgürdür. Bunun üzerine şarkı sözlerini yazar, düzenler ve neredeyse her şeyi tek başına yaparak ilk albümünü hazırlar.

For You

Nisan 1978 de yayınlanan ”For You” pek başarılı bir albüm olmaz. Prince, Billboard R&B müzik listelerine hedefi olan ilk sıradan değil 12. sıradan giriş yapar. Lakin beklediği başarı Prince’i bir kaç yıl sonra yapacağı efsanevi single ”1999” da beklemektedir. 1979 yılında sıra ”Prince”e gelmiştir. Bu albüm ile Prince dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Bir milyon satış rakamına ulaşan hit parça ”I Wanna Be Your Lover”, Prince’e platin plak müzik ödülünü de getirir.

I Wanna Be Your Lover

1980 yılında “Dirty Mind” yayınlanır. Hemen ardından 1981 de ”Controversy” gelir. Prince’in çıkardığı her albüm ile birlikte hayran kitlesi de çoğalmaktadır. Sahnede androjen görüntüsü ve şehvetli kıyfetleri (kadın çorapları ve iç çamaşırı) ile bir çok insanı şok eder. Müstehcen şarkı sözleri ve metroseksüel görüntüsü ona hayranlarının yanı sıra Prince’den nefret eden bir kitleyi de getirir.

Kariyerinin başından beri beklediği o büyük başarı Prince’i 1982 yılında yayınladığı albüm ”1999′ ile kucaklar. Disco dans parçalarından oluşan albüm, eleştirmen ve new-wave (yeni müzik dalgası) hayranları tarafından övgü yağmuruna tutulur. Rolling Stones editörü Kurt Loder da bu başarıyı dile getirir. Prince tüm radiolarda ve o zamanlar yeni kurulan MTV’de sürekli yayınlanır. Muhteşem bir eser olan bu soulfunk albümün hit parçaları ”1999”, “Little Red Corvette” ve “Delirious” 3 yıl boyunca müzik listelerinden düşmezler. Prince daha önce kazandığı platin plak ödülüne bir çok müzik ödülü daha ekler ve 1983’de Amerika’dan sonra tüm dünya bu büyük Rhythm King’in (ritim Kralı) karşısında diz çöker. Prince artık 25 yaşında dünyaca ünlü bir Stardır.

American Music Awards, 28.01.1985

1984 yılında Prince’in ilk filmi ”Purple Rain” vizyona girer. Oynadığı bu filmin müziğini de Prince besteler. Dünya çapında başarıyı elde eden ”Purple Rain” sırf ABD’de 10 milyon satış rakamına ulaşır. O yıl bir çok müzik ödülü kazanan Prince, Oscar ödülüne de laik görülür.

Purple Rain

1985 yılında ”Around the World in a Day” albümü yayınlanır. 1986 da Sinema işine devam eden Prince, bu sefer de şansını yönetmen olarak “Under The Cherry Moon” ile dener. Bu film de yeni albümü “Parade”in parçalarından faydalanır. Fakat “Under The Cherry Moon” ilk filmi kadar ilgi görmez. O sıralar aşırı yaratıcılığı dışa vuran Prince bir sürü yeni şarkı besteler. Bu manik işkolik döneminin sonucu 1987 de yayınlanan ”Sign ‘O’ The Times” olur. Hayranlarını tekrar büyüleyen Prince grubu The Revolution ile yine başarılı geçen bir turneye çıkar. 1988 de “Lovesexy” hit listelerinde ilk ona girmeyi başaramayan ilk albüm olur. Prince kariyerinin sonu geldiği söylentileri yayılır.

Kiss

Fakat 1989 yılında vizyona giren ”Batman” film müziğini besteleyen Prince’in başarı derecesi tekrar inanılmaz boyutlara ulaşır. Sinead O’Connor için 1990 da yazdığı şarkı “Nothing Compares 2 U” dünya çapında bir parça olur ve unutulmaz klasikler arasında yerini alır. ”Graffiti Bridge” albümü de aynı yıl yayınlanır. 1991 yılında Prince “The New Power Generation” isminde yeni bir grup kurar. Grubun yayınladığı “Diamonds And Pearls”dünyanın bir numaralı albümü olur. Single “Cream” de hit listelerin ilk sıralarında yerini bulur.

Diamonds And Pearls

1992 de yayınlanan ”Love Symbol” önceki albüm başarılarını yakalayamaz. Prince albüm reklamına ağırlık vermediklerini ileri sürerek Warner Bros şirketini suçlar. Warner Bros ile Prince arasında fikir farklılığı bir çatışmaya dönüşür. Şirket Prince’in art arda albüm çıkarmasına karşıdır ve 1993 yılında Prince bir ara verip ardından Greatest-Hits albümü çıkarması için zorlanır. Bir yıl önce yenilediği sözleşme gereğince Prince şirketin isteklerini yerine getirmek zorunda kalır. Sanatsal özgürlüğü sınırlanan Prince 7. Haziran 1993 de, kendi ait şirketi Paisley Park Studio aracılığı ile bir basın açıklaması yapar. Açıklamada Prince isminin değiştiği söylenir, fakat değişen isim okunamayan bir semboldür. Basın artık sanatçı kimliği ”Prince” olmayan müzisyene kısaca ”TAFKAP’ ‘(“The Artist Formerly Known As Prince”) yada ”The Symbol” diye hitap eder. Kendi ismi ile çağrılmak bile istemeyen Prince, yanağında ‘Slave’ (köle) yazısı ile dolaşmaya başlar. Prince zorunlu bir şekilde Warner Bros Records için 1994 -1999 yılları arası, sözleşme süreci bitene kadar toplam 5 albüm yayınlar (”Come” ve ”Black Album” 1994, ”The Gold Experience”1995, ”Chaos and Disorder”1996, ”The Vault… Old Friends 4 Sale” 1999)

Sexy MF

Prince 1996 yılında kurduğu kendi plak şirketi NPG (New Power Generation)ile ilk yayınladığı albüm ”Emancipation” olur. Ardından 1998 yapımı ”Crystal Ball / The Truth” gelir. Fakat Prince müzikte eski huzuruna 1999 yılında “Rave Un2 The Joy Fantastic” albümü ile kavuşur. Hemen hemen her yıl bir albüm çıkaran Prince, zirvedeki yerine 2004 yılında “Musicology” albümü ile geri döner. Etkileyici bu albüm Prince’i dünya turnesine götürür. Toplam 96 Şehirde konser veren Prince’e bu başarı 87 milyon dolar kazandırır.

Musicology

“3121” isimli albüm piyasaya sürüldüğü 2006 yılında Prince Webby Lifetime Achievement Award (Webby Yaşam Boyu Başarı Ödülü) ile onurlandırılır. En son Albümü “20TEN” 2010 da yayınlanan Prince, her sahneye çıktığında, bitmek bilmeyen enerjisi ve karizması ile hayranlarını büyülemeye devam eder.

Prince, Maria Bartiromo Interview