M

üzik sahnesindeki ticari oyunlar, her geçen gün daha yoğun şekilde karşımıza çıkıyor. Dış kapıdan içeri aldığımız dijital müzik uygulamaları, önce salonumuza, sonra yatak odamıza ve artık yatağımıza kadar yerlemiş durumda. Sunulan kolay erişebilirlik ile kendi evimizde gözümüzü boyayan tüm bu uygulamalar için artık para çarklarını döndürüp verileni geri toplama zamanı. Buna en güncel örnek ise ücretsiz kullanılarının takip ettiği playlist’lerin arasına sponsorlu şarkı yerleştirmeyi test eden Spotify’dan geldi.

Dijital müzik piyasası evrimine devam ediyor. Bunun sonucu olarak kullanıcılarına sundukları kolaylıkların yanı sıra uygulamalar, geliştirdikleri sponsor içeriklerle de kendilerine gelir alanı yaratmaya çalışıyor. Söz konusu Spotify olduğu için, onlar üzerinden devam edeceğiz. Bu zamana kadar iki şarkı arasına giren veya arayüze yerleştirilen reklam içerikleri ile karşımıza çıkan Spotify, bu sefer bir adım daha ileri giderek kullanıcının takip ettikleri playlist’lerin içine girmeyi hedefliyor.

Hali hazırda 140 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Spotify, geride bıraktığımız yılda ücretli kullanıcı sayısını 20 milyon daha arttırmasına rağmen 539,2 milyon Euro zarar ettiğini duyurdu. Bununla birlikte “Kullanıcılarımızın en yüksek düzeyde ilgisini çeken yeni promosyon araçlarını test etmeye devam ediyoruz.” şeklinde açıklama yapan Spotify, son hamlesini plak şirketlerin kataloglarındaki şarkıları çalma listelerinin içerisine ekleyebilecekleri ve bunun için para ödeyecekleri bir promosyon sistemi üzerine yaptı. Eğer sistem uygulanmaya başlarsa ücretsiz kullanıcıların takip ettiği playlist’lerin arasından her an promosyon amaçlı yeni bir karşınıza çıkabilir.

Henüz plak şirketleri tarafından dokunulmamış Daily Beatings listemize göz atmak isteyenler aşağıya buyursun.