2

016’da güzel şeyler de oldu” diyebiliriz — çünkü müzik dünyasında devran döndü, plak satışları dijitali sollayarak son 25 yılın en yüksek rakamlarına ulaştı!

Geçtiğimiz yıl yükselişe geçmeye başlayan plak satışları, bu yıl 3.2 milyonu bularak son 25 yılın en yüksek rakamına ulaşmış oldu. En son 1991‘de böylesi bir zirveyi gören plak satışlarındaki bu ani artışın bir sebebi olarak da, David Bowie, Prince ve Leonard Cohen gibi bu yıl kaybettiğimiz büyük isimlerin arkasından yükselen nostalji hissiyatı gösteriliyor. Bowie‘nin ölümünün ardından top 30’da beş albümünün birden bulunması ve bu yılın en çok satan sanatçısı olması da bunu kanıtlar nitelikte.

Konuyla ilgili açıklama yapan isimlerden olan Regent Street ve Gold Bar Records’un CEO‘su Vanessa Higgins, müzik piyasasında dijital indirmelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde tamamen ortadan kalkacağı görüşünde, çünkü insanlar artık müziğe ya streaming platformlarından erişmek istiyor, ya da fiziksel olarak sahip olmak istiyorlar. Plak satışları halen genel satışların %5’ini oluştursa da, bu oranın zamanla değişmesi artık her zamankinden daha muhtemel görünüyor, ne dersiniz?