15

yıllık geçmişi, 6 milyonluk plak arşivi ve bünyesindeki 4 milyon sanatçı ile Discogs, dünya üzerindeki tüm plak dükkanlarının online dokümantasyonu görevini üzerine olarak Vinylhub projesini hayata geçirdi.

Dünya üzerindeki her plak dükkanını, fuarı ve ekinliklerini kullanıcı veri girişiyle dijital ortamda kataloglama amaçıyla kurulan Vinylhub, hali hazırda Kuzey Amerika’dan, Avrupa’ya Afrika’dan Asya 4000 plak dükkanını database’inde barındırıyor. Topluluk beslemeli çalışan sitenin kullanımı da oldukça basit. Siteye girdiğiniz Google Maps üzerinlerinden çoklu işaretlenen bir harita karşınıza çıkıyor ve bulunduğunuz lokasyona göre Vinylhub size en yakın plak dükkanlarını gösteriyor. İşaretlenen plak dükkanlarına tıkladığınızda, çalışma saatleri, ne tarz plakların satıldığı, ayrıntılı adresi, iletişim bilgileri ve sosyal medya hesapları gibi geniş bir tanırımla karşılaşıyorsunuz.

Özellikle son dönemde ortaya çıkan plak trendi ve bu trendin satış istatistiklerini geçtiğimiz 20 yılın zirvesine çıkarmasını da göz önünde bulundursak Vinylhub‘ı faydalı projeler listemize ekledik.