G

eçtiğimiz aralık ayında “The Hope Six Demolition Project” adını verdiği 9 numaralı yeni albümünü 2016’da yayınlayacağını duyuran PJ Harvey, 5 yıllık aradan sonra “The Wheel” şarkınını ocak ayında bizlerle paylaşmıştı.

2011 yılında yayınlanan “Let England Shake“in ardından Kosova, Afganistan ve Washington’da geçirdiği süre boyunca The Hollow Of The Hand isimli bir şiir kitabı yazan PJ Harvey, geçtiğimiz yıl Londra’daki Somerset House‘da halka açık bir kayıt seansı düzenleyerek yeni albümünün ilk duyurusunu yapmıştı.

Şimdiden Primavera Sound, Roskilde Festival, Rock Werchter, Oya gibi bir çok festivalde performans sergileyeceğini duyuran PJ Harvey, yeni albümünden ilk video klip ile karşımızda! Kosova’da, savaş fotoğrafçısı Seamus Murphy tarafından çekilen video klibi merak edenleri aşağıya alalım.

Aynı zamanda PJ Harvey, Noisey’e “Bir şarkı yazarken, tüm sahneyi gözümde canlandırırım. Bütün renkleri görüp, bulunduğum anı paylaşabiliyorum. Modumu anlayıp, ışık değişikliklerini, hareket eden gölgeleri, kısaca resimde her şeyi görebiliyorum. İkincil kaynaklardan bilgi toplamak, ne hakkında yazdığıma dair hisselerimi olumsuz etkiledi. Bu yüzden havayı koklamak, toprağı hissetmek, büyülenmiş bir şekilde oradaki insanlarla tanışmak istedim.” şeklinde açıklamada bulundu.