İngiliz şarkıcı PJ (Polly Jean) Harvey 9 Ekim 1969 da ingiliz kontluğu Yeovilde hippie bir ailenin çocuğu olarak Dünyaya gelir.Ailesi Jimi Hendrix ve Captain Beefheart hayranıdır ve PJ Harvey bu sayede küçük yaşlarda caz ve blues müziğinle tanışır. 16 yaşında aldığı saksafon eğitiminin ardından gitar dersleride gelir.Müziğe olan tutkusu onun enstrumanları düzgün bir şekilde öğrenmesini sağlar.Genç PJ Harvey artık müzik gruplarınla çalışmaya hazırdır ve  Automatic Dlamini gibi bandlar ile John Parish’in yanında müzik yapmaya ve şarkı söylemeye başlar .Müzisyen  Nick Cave ile 1989 tanışan PJ Harveyi fırtınalı bir ilişki beklemektedir.

1991 yılında davulcu Rob Ellis ve basçı  İan Olliver ile bir araya gelen PJ birlikte kurdukları bu üçlüye kendi ismini verir.İlk albümleri ”Dry” 1992 yayınlanır ve hemen ardından 1993 de gelen  ”Rid Of Me” de başarı ve övgü getirirken  müzik ödüllerinede aday olma şansını da yakalarlar.Bütün bu başarıya rağmen PJ Harvey müzikte kendi yolunda solo şarkıcı olarak ilerlemek ister.Harvey’in bu isteği üzerine grup dağılır.Label Island Records ile ”Rid Of Me”albümünü yayınlamış olan  PJ solo sanatçı olarak da ilk albümü ”4-Track-Demosu” aynı yıl piyasaya sürer. Ayrıca U2 ile tura çıkan PJ onların altgrubu olarak tur boyuncada sahne alır.

To Bring You My Love

Down By The Water

1995 PJ Harvey  değişken olan partneri Nick Caveden ayrılır.Bu ayrılık  her ikisi içinde çok zor bir karar olur. Bunun üzerine 1996 da birlikte Murder Ballad “Henry Lee”yi yaparak kendilerini bu şarkıda ölümsüzleştirirler.

Henry Lee

Aşkta olan hayal kırıklıklarına rağmen PJ’in kariyeri tam hızda devam eder.1995 de yayınladığı „To Bring You My Love” en başarılı Independent (bağımsız) albümü olur.Bu albümde PJ Harvey nerdeyse tüm enstrümanları kendisi çalar.1996 da yayınlanan “Dance Hall At Louse Point” EP sinde eski grup arkadaşı John Parish Harve’ye yardım eder ve ardından 1998 de „Is This Desire?”isimli albümüde piyasaya sürer.Fakat bu son albüm pek tutulmaz ve rekor satış rakamlarına ulaşmış „To Bring You My Love” albümüne yaklaşamaz.

Dear Darkness

1999 da yayınladığı albümü “Stories From The City, Stories From The Sea” için alacağı prestijli  Mercury Müzik Ödülü haberi PJ Harve’ye ABD turu sırasında 11.Eylül 2001 de Washington DC de ulaşır.Böyle yıkıcı bir saldırının olduğu o günde Harve’ye  bu tören çok önemsiz gelir. PJ Harvey çok konser vermesede sahneye çıktığı zamanlarda inanılmaz performansı ile hayranları ve eleştirmenleri büyülemeyi her seferinde başarır.Onun hayranları arasında tüm ingiliz müzik camiasının yanı sıra ünlü amerikan rock starı Dave Wyndorf ve Monster Magnet de yer almaktadır.PJ  bir konser sonrası kısıtlı vaktini Howe Gelbin grubu Giant Sandin Cover olarak yaptıkları X’in “Johnny Hit And Run Pauline”parçasında onlarla çalışarak  harcar.Bu çalışma yanlız kurt olarak bilinen Howe Gelbinde sempatisi ve ona hayranlığını kazandırır.


2004 de yayınladığı „Uh Huh Her” albümü Harvey’nin eski sound stilini anımsatır.Fakat bir sonraki  2007 de çıkan ”White Chalk” albümü çok farklı olacaktır.PJ Harvey bu albümde amplifiye gitar  yerine piyanoya ağırlık vererek karanlık kompozisyonlarını vurgular.Kendi stilinin  dışına çıkan ”White Chalk”albümü ile PJ eleştirmenleri ve hayranlarını tatmin etmeyi başaramaz.Bunun üzerine yeniden John Parish ile çalışarak gitarına geri dönen Harvey  2009 yılında  „A Woman A Man Walked By” yı yayınlayarak hayranlarını yeniden mutlu eder.

Dar mini elbisesi,kırmızı topuklu ayakkabıları ve sırtında gitarı ile sahne alan PJ Harvey’in süslü ingiliz popçularınla hiçbir alakası yoktur.Tam aksine: sesi ve esntrümanlarıyla  yarattığı kendi stili ile müziğe nüans katarak renklendirir. PJ Harvey’nin sanatı müzik listelerinle değil hayatın anlamı ile alakalı olmasıdır.

En son Albümü ”Let England Shake ” 2011 yılında yayınlayan Harvey gerçekten iyi bir sanatçı olduğunu hayranları ve eleştirmenlere çoktan ıspatlamıştır.