Fotoğraflar: fabriclondon.com

L

ondra’nın en ünlü gece kulüplerinden biri fabric, geçtiğimiz günlerde iki 18 yaşında gencin yüksek dozda uyuşturucu kullamından dolayı ölümünün ardından bu hafta sonu kapalı olacağını duyurdu.

1999 yılında kuralan ve kısa sürede Londra’nın en popüler gece kulüplerinden biri olan fabric, son 9 haftada iki 18 yaşındaki erkeğin yüksek dozda uyuşturucudan hayatını kaybettiği yer oldu. Buraya genel geçer uyuşturucu ve elektronik müzik sahnesinin kucak kucağa olduğu klişelerini yazmayacağız fakat yaşanan bu üzücü olayların ardından fabric’in atacağı adımlar gelecekten sinyaller taşıyacağı için duruma yakından bakmak istedik.

Son dönemde gerek festivallerde gerekse gece kulüplerinde yüksek dozda uyuşturucu kullamından dolayı yaşanan ölümleri sayısı gitgide artmaya başladı. Hatta bu ölümleri azaltmak için geçtiğimiz günlerde Secret Garden Party festivalinin polisle iş birliği yaparak uyguladığı yönetimi sizlerle paylaşmıştık. Kendi sınırları içerisinde yaşanan bu trajik olayların nasıl gerçekleştiğini anlamak ve bir çözüm bulmak için fabric, polisle iş birliği yapma kararı aldı. Bu doğrultuda kulüp, kendi içerisindeki operasyonu soruşturmak için bu hafta sonu kapalı olacaklarını duyurdu.

Geçtiğimiz aralık ayında yerel konseyin kapıda uyuşturucu araması için köpeklerin bulunması ve her müşteriye kimlik sorulması talimatlarının bulunduğu katı lisans koşullarına karşı direnen fabric’in yaşanan bu olaylar sonucunda nasıl bir güvenlik önlemi alacağını hep birlikte göreceğiz.

fabric1 (1)

fabric5

fabric2 (1)