Gün geçmiyor ki Great Britain’ın kelimenin tüm anlamlarıyla great topraklarından dünya nüfusunun kulaklarını şımartmaya yönelik bir güzelliğin daha haberi gelmesin sevgili anglofil okuyucu.

[Başta İngiltere olacak şekilde-] Britanya topraklarından çıkan çıkana, kendinden bahsettiren bahsettirene iken bize de sadece tüm duyuları adadan gelecek yeni sesler, yeni isimler için açıp beklemek kalıyor.

Hal böyleyken, annelerimiz bizi yeterince hipster doğurmadığından olacak, before-it-was-cool’larımızı herkeslerle paylaşmak, o before’luk süreci mümkün olduğunca kısaltmak istiyoruz.

Patlamaya çeyreği kalmışlarda günün eli boş gırtlağı dolu gelmiş misafiri John Newman.

1990’lı İngiliz gülümüzün ilk albümü 7 Ekim’de çıkacak. İsmi henüz açıklanmamış olan debut’dan ilk single Love Me Again ise geçtiğimiz mayıs ayında yayınlandı ve UK Singles listelerinde zirveyi görmesi uzun sürmedi. Piyanodaki modern vuruşların soul’u günümüze ne kadar zarifçe taşıyabileğinin dersi verilirken daha azı da beklenemezdi zaten.

Şarkının — spoiler — trafikte dikkat konulu 4 dk’lık kamu spotu niteliğindeki — spoiler — klibine şuradan ulaşabilirsiniz;

Love Me Again, debut albümden çıkan debut single olabilir, ama müzik dünyasında John Newman ismini telaffuz ettiren ilk çalışma değildi. Kendisinin sesini ilk sunuşunu hatırlamak için İngiliz DnB dörtlüsü Rudimental’a yapmış olduğu featuring’lere dönmek gerekiyor. ..ki söz konusu senenin 2012 olduğunu göz önünde bulundurursak çok da uzun bir yolculuk olmayacak.

 

Rudimental’ın debut albümü Home’dan [o sıralar henüz ortada bir albüm olmasa da] çıkan 2. single Feel the Love, İngiltere listelerinin birinciliklerini kulvar ayırmaksınızın toplarken John Newman da kendini insanların radar alanına çekiyordu.

[Ben müzik dedin miydi sadece RaveMag’i bilirim, ama bu şarkıyı bildim, bildirin bakalım nerden bildim diyorsanız zamanında kendisinin remix’i hakkındaki bıdı’larımızı şuradan hatırlayabilirsiniz.]

Elde edilen sonuç bu kadar başarılı olunca Rudimental ve John Newman birlikteliği tek şarkıyla sınırlı kalmadı. Feel the Love’ın akabinde Rudimental’ın albümünden [ortada hala bir albüm olmasa da] çıkan 3. single yine bir John Newman featuring’i olan Not Giving In’di. Üstelik Rudimental bu kez kendi malzemesinin sağlamlığını John Newman’la kaymaklamakla yetinmemiş, servisten önce bir de Alex Clare sosuyla süslemişti.

Alex Clare. Rudimental. John Newman. ……waaaay too much awesomeness.

Buyrun klibi cilanız olsun;

 

Newman şimdilerdeyse şansını kendi ayakları üzerinde denemeye hazırlanıyor. Kırılma noktasını [kendi tarzıyla kombinlenmesi güzel sonuçlar verse de-] kendi işlerinden farklı tarza misafirliğiyle yaşamış bir insanın o noktadan yola kendi bildiği şekilde devam edip zor parlattığı ismini koruyabilmesi müzikteki belki de en riskli şeylerden biri. Solo single’ının elde ettiği başarıyla önceki denemelerini aratmayan John Newman da 2 ay içinde featured artist değil öz hakiki şarkıcı olarak çıkaracağı ilk albümünde kariyerinin şu ana kadarki en büyük sınavını verecek.

Meraklandıysanız 2 aydan geriye saymanıza gerek yok, İngiltere’den doğru ve hızlı ve yanlı haberlerin yılmaz aktarıcısı olarak biz sizi yine ara ara dürter, aklınıza getiririz.

Stay tuned.