Albüm Puanı: 8/10

Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2014

Label: Domino Records

 

Öne Çıkan Şarkılar:

1. On A Path

2. Song for Five & Six

3. The Riverbed

 

Owen Pallett solo çalışmalarına uzun bir ara verse de, aslında Final Fantasy gibi kültleşmiş bir oyunun unutulmaz müziklerinin ve daha bir çok işin arkasındaki isim. Solo kariyerine biraz geç başlasa da; 2010 yılında çıkan “Heartland” albümü eleştirmenlerden tam not alarak Pallett’in solo kariyerine ne kadar hazır olduğunun kanıtı oldu. Aynı yıl içinde dünya turnesine çıkan Pallett, İstanbul’a da uğrayarak buradaki hayranlarını mutlu etmişti.

Dört yıllık sessizlikten sonra,“In Conflict” isimli 2. stüdyo albümünü çıkaran Pallett, bu albümde de vokal performansı ve yaylılarıyla bilindik tarzını korurken, daha kişisel şarkı sözlerini electronic dokunuşlarla buluşturarak farklı bir yaklaşımla karşımıza çıkıyor.

Albümün açılışını yapan “I Am Not Afraid” Pallett’in bilindik ve eşsiz yaylılarıyla başlayıp adeta kendisinin bir manifestosu olarak devam ediyor. “My salvation is found in discipline, discipline, discipline” sözleriyle biten şarkı, sanatçının ruh halini kısaca özetliyor. Albüme adını veren “In Conflict” ise adeta Final Fantasy’den çıkmış gibi bir parça. Masalsı sözleri ve melodisiyle albümün içinde parlayan ve kulağa yapışan işlerden. “On A Path” ve “The Riverbed” Pallet’in itiraflarını hikayeleştirirken, “Song for Five & Six” electronic melodilerle bir yüzleşmeyi anlatıyor. “Passions” ise yaylılar ve yer yer mırıldanmaya kaçan vokallerle devam eden bir ballad. Adım adım yükselen temposu ve falsettolarla dolu “Infernal Fantasy” ve bunun tam aksine sakin bir şekilde ilerleyen ve huzurlu bir atmosfer sunan “The Secret Seven” In Conflict’in göze çarpan şarkılarından. Albümde bununla beraber “—>” adında iki tane de enstrümantal parça bulunmakta. Bunlardan ikincisi albümün kapanışını yapmakta; Pallett’in klasik masalsı havasını taşıyor.

In Conflict oldukça kişisel bir albüm, masalsı aranjmanlarla birleştirilmiş ve yılın en güzel işlerinden biri ortaya çıkmış. Björk’ün Homogenic dönemini andıran bu albümü kaçırmayın!