Tüm dünyanın heyecanlanmasına sebeptir Oscar Ödülleri. Bu yıl bir de normalden daha çekişme vardı filmlerin arasında. Film Müzikleri başlı başına tartışmalara ve birçok duyguya neden oldular. 86. Oscar Ödül Töreni, samimi, rahat ve esprili sunumuyla Ellen DeGeneres sundu ve Ricky Gervais’in bıraktığı hasarı toparladı. Biz ödüllerin tamamını yazıp, esas işimizle, gecenin müzik performanslarıyla ilgileneceğiz.

En İyi Müzik – Steven Price (Gravity)

En İyi Orjinal Şarkı – Kristen Anderson Lopez & Robert Lopez (Let It Go)

En İyi Film – 12 Years A Slave

En İyi Yönetmen – Alfonso Cuaron – Gravity

En İyi Erkek Oyuncu – Matthew McGonaughey (Dallas Buyers Club)

En İyi Kadın Oyuncu – Cate Blanchett (Blue Jasmine)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Lupita N’yongo (12 Years A Slave)

En İyi Özgün Senaryo – Spike Jonze (Her)

En İyi Uyarlama Senaryo – John Ridley (12 Years A Slave)

En İyi Ses Kurgusu – Gravity

En İyi Ses Miksajı – Gravity

En İyi Kurgu – Gravity

En İyi Görsel Efekt – Gravity

En İyi Animasyon – Frozen

En İyi Yabancı Film – The Great Beauty

En İyi Sinematografi – Gravity

En İyi Prodüksiyon Tasarımı – The Great Gatsby

En İyi Saç ve Makyaj – Dallas Buyers Club

En İyi Belgesel – 20 Feet From Stardom

20 Feet From Stardom, arka planda kalan vokaller ile ilgili derin bir belgesel. 2014 yılında müziğe dair bir belgeselin oscar alması, geçtiğimiz yıl ayaklarımızı yerden kesen albümlerle beraber bu yılın müzik yılı olduğunu kanıtladı.

Törenin en “mutlu” ve herkes tarafından merakla beklenen anı Pharrell Williams’ın sahneyi rengarenk kıyafetlere bürünmüş dansçılarıyla ele geçirdiği andı. Pharrell’in dünyayı bir yılda ikinci kez kurtaran şarkısı Happy, En iyi özgün şarkı dalında Despicable Me ile Oscar Adaylığı kazandı. Merak etmeyin Pharrell’in meşhur şapkası kafasındaydı. Bu sefer siyah olarak. Grammy Awards’da giydiği şapka ise daha sonra Ellen tarafından oyuncuların arasında gezdirilerek bahşiş toplamasına yaradı. Pharrell’in performansını tartışmaya gerek yok ama sahneden inip, Lupita N’yongo, Meryl Streep ve Amy Adams ile yaptığı danslar son yılların en renkli oscar performanslarından biriydi. Ayrıca tarihteki adaylara baktığımızda bile içlerinde en dinamik ve eğlenceli olanı Happy’di. (Titanic’i hatırlayın yeter aslında) Ama Pharrell’in performansının en kusursuz noktası “the room without a roof” dediği an kameraların kuş bakışı çekime geçmesiydi.

Her filmindeki bestesi ile Karen O. büyüleyici kırmızı elbisesi ile sahne aldı. Gitarıyla kendisine The Vampire Weekend’in vokali Ezra Koenig eşlik etti. Merdivende, ayakkabılarını çıkarıp kendine dekor yapmasının yanında, Ezra’nın kırmızı çoraplarına, ay temalı bir dekorasyon ve sade ışıklandırmaya sahipti sahne. Performans, Pharrell’in coşturduğu kalabalığı sakinleştirip, ödül töreni moduna soktu.

Mandela: Long Walk to Freedom için yaptıkları Ordinary Love ile aday olan U2 performansı, en az Karen O. kadar sade başladı ama U2, Karen O. samimiyetine sahip değildi.Daha sonra fonu Mandela  ve filmden görüntülerle paylaştılar. Performansı güzelleştiren tek şey, Mandela’nın eşlik eden görüntüleriydi. Salonun ayakta alkışlama sebebini de Mandela’ya bağlayabiliriz. Şarkının sıradanlıktan öteye gidemediği ise aşikar.

Wizard Of Oz’un  75. yılını kutlamak için sahne Pink’e aitti. Muhteşem kırmızı elbisesiyle şaşırtan Pink, kusursuz sesiyle ve The Wizard Of Oz’un dev, sihirli görüntüleriyle Somewhere Over The Rainbow’u tarihin en güzel dakikalarından birinde söyledi. Bu sefer salonu ayağa kaldıran hem Pink, hem Somewhere Over The Rainbow hem de The Wizard of Oz görüntüleriydi.

Diğer oscar adayı ve kazanan şarkı ise Frozen filminin “Let it Go” adlı Disney şarkısı Idina Menzel tarafından seslendiriliyor. Pek bir özelliği bulunmayan şarkının tek önemi tam bir Disney şarkısı olması. Performans da aşırı derecede sadeydi. Diğer adayların yanında Oscar kazanması ise ancak Oscar Töreni’nde gerçekleşirdi zaten.

Ellen’ın tüm tören selfie çekmesi, pizza siparişi vermesi ve daha sonra pizza dağıtması törende Brad Pitt’in tabak dağıtmasına, Meryl Streep’in iki dilim pizzaya atlamasına sebep oldu. Evde ödül alır gibi takıldılar tüm akşam. En ilginç dakikalar ise ödül sevinciyle Alfonso Cuaron’un karısını tokatlaması, Jennifer Lawrence’ın Pharrell’in dans teklifini reddetmesi diyebiliriz.