Fotoğraflar: Yeşim Koçal

S

igur Ros tek başına dinlenebilecek gruplardan benim nazarımda. Fakat eğer şehre geliyorlarsa, ciddi bir kalabalıkla o büyülü anı paylaşmak, paha biçilemez bir tecrübedir. Zorlu PSM’de gerçekleşen Sigur Ros konseri de tam olarak bunu yaşamama olanak sağlayan bir etkinlik oldu. Sigur Ros’a ne kadar teşekkür etsek az ama o gün orada toplanan kalabalığa da büyük bir teşekkür etmem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ancak böyle bir kalabalıkla bu büyüye balıklama atlanırdı.

Turnesinde genelde açık havada konser veren Sigur Ros’u Zorlu PSM gibi bir ortamda dinlediğim için kendimi dünyanın geri kalanından daha şanslı hissediyorum. Çünkü her detayı duydum ve hiçbirini unutmuyorum. Belki de 11 Haziran gecesi, sanatın en canlı haliyle karşılaştım. Sanki ekrana yansıyan her şey, tüm ışıklar benim hislerimdi ve beni bana çok güzel anlatıyordu. Sigur Ros’u o gece izleyen herkesin, güzelliğe ve saflığa bir kez daha büyük bir tutku ile bağlandığına eminim. Konser bittiğinde birçok şey anlamını yitirmişti.

Sigur Ros

Derdini satan İzlandalı grup, üç kişi olarak İstanbul’a geldi. Diğer grup elemanları alınmasın ama gerçekten bu üç adam hiçbir eksiklik hissetmemize izin vermedi. Sahnede büyüdükçe büyüdüler ve sadece Jonsi’nin gitarına tutunup gidebileceğimiz bir mekanda bulduk kendimizi. İyiliğin, hüznün, gerçekliğin mekanı…

Açılışı “Ovedur” adlı yepyeni şarkısıyla yapan Sigur Ros, sahneye çıktığında telden bir kapının arkasına saklanıyordu. İkinci şarkı ise çok sevdiğimiz bir yerden Life Aquatic With Steve Zissou soundtrack’i aynı zamanda da benim için Sigur Ros’un en başarılı albümü olan Aegis Byrjun’den “Staralfur” oldu. Seyircinin de sevinç dolu tepkisine yol açan Staralfur’da havai fişekler başladıktan sonra, ancak Jonsi’nin gitarına tutunup gidebileceğimiz bir dünyanın içindeydik.

Sigur Ros

Neredeyse her albüme uğrayan setlistleri sayesinde hem kendilerinin hem de seyircinin kusursuz vakit geçirdiği, sanata doyduğu, hayatını sorguladığı ve uzun süre etkisinden çıkamayacağı bir anıya sahip olduğu çok belliydi. Fakat benim için en önemli an grubun bise gelişi oldu çünkü Heima belgeselinde görüp, gözlerime inanamadığım Untitled 8 (Poplagio) ile sahneye döndüler. Hayatımda asla canlı izleyebileceğime inanmadığım bir performansla konseri bitiren Sigur Ros, eve çok farklı bir insan olarak gitmemi sağladı. Umarım orada olan herkes, daha iyi bir insan olarak evine dönmüştür.

Sigur Ros -04686

Sigur Ros -04658

Sigur Ros

Sigur Ros

Sigur Ros -04777

Sigur Ros -04754