“1970 yılında, dört tane öğrenciyi sadece savaşı protesto ettikleri için öldürdüler. Düşünebiliyor musunuz? Masum bir şekilde, silahsız bir protestoydu. Daha sonra Neil Young, “Ohio” şarkısını yaptı ve binlerce insan sokağa döküldü. Müzik sadece bir araçtır. İnsanları harekete geçirir. Müzik dünyayı değiştiremez, bunu insanlar yapar. Müzik ancak bunu yapmaları için onlara ilham olur, onları bir araya getirir. Güç İnsanlardadır.”

Patti_Smith_Basın_Tolantısı_Zorlu_PSM_fotograflar_

Punk Rock’ı tanımamızda büyük rol oynayan, 70 yaşındaki Patti Smith, basın toplantısından bir sonraki akşam verdiği konserinde de “Barış için bir araya geldiğiniz sürece, güç sizinledir sadece onu kullanmanız gerekiyor!” sözleriyle bir kez daha unuttuğumuz ruhu, birlikteliğimizi ve gücümüzü bize hatırlattı. Patti Smith’in “Horses” albümünü yaptığı yaşta, onunla dolu iki gün geçirdim. Çok şanslıyım ve bunu hiçbir zaman unutmayacağım.

Patti Smith, grubuyla birlikte 40 yıl önce yaptığı “Horses” albümünün turnesinde Zorlu PSM’de vereceği konserden bir gün önce basınla buluştu. Güler yüzüyle basının karşısına çıkan Patti Smith, anne olduktan sonra sevmekle ilgili birçok farklılık yaşadığını, sevme kapasitesinin yükseldiğini anlattı. Trump seçimi kazanırsa başımıza geleceklerin ne kadar kötü olduğunu, küresel çapta korkunç bir etki bırakacağına inandığını söyledi. “27 yaşımdaydım ve o yaşımda yapabileceğim en iyi şey “Horses”dı.” Efsanevi albümü için “Bir başyapıt olduğunu söylemiyorum ama o yaşta, o zamanki hayatımla ortaya çıkabilecek en iyi şeyi çıkardım,” dedikten sonra kocası Frederick’ten ve çocuklarından bahsetti. “Frederick de, arkadaşlarımın çoğu da öldü, hatta bazıları öldüğünde çok gençti,” diyerek hayatta olmanın kendisine tanınmış bir ayrıcalık olduğunu belirtti. Onu, karşımızda gülen yüzüyle görmek de bizim için bir ayrıcalıktı.

Zorlu PSM’nin keyifli atmosferinde 2 saat süren konserinde Patti Smith, önce baştan sona “Horses” albümünü çaldı. Seyirciyle inanılmaz bir iletişim kuran Patti Smith ve grubunun müzik şovunun yanında, salonun her yerinden sevginin gittikçe büyüyen bir renge dönüştüğünü görebilirdiniz. Sahne oldukça minimaldi. Yalnızca dev “Horses” albüm kapağı vardı. Robert Mapplethorpe’un çektiği müthiş fotoğrafın altında, Patti Smith, fotoğraftaki enerjisinden hiçbir şey kaybetmediğini kanıtladı.

Patti_Smith_Zorlu_PSM_ (10)

Break It Up” şarkısını çalmadan önce, şarkıyı Jim Morrison için yazdığını çünkü rüyasında özgür kalmaya çalışan ve zincirlerini kırmak için uğraşan bir Jim Morrison heykeli gördüğünü anlattı. “Break It Up Jim” şarkı sözünün nereden geldiğini de böylece öğrenmiş olduk. Güldü, anlattı, ağlattı, sevindi, üzüldü, şiirler okudu, gitar çaldı, gitarı parçaladı ve umut dolu mesajlar verdi. Daha iyi bir kombinasyon düşünebiliyor musunuz? Boğazımıza kadar 70’ler ruhuyla dolduk, hiç bitmesin istediğim bir andı ve oradaki herkesin böyle hissettiğini bilmek müthiş bir duygu!

“Horses” albümü bittikten sonra “Dancing Barefoot”, “Pissing In The River”, “Because The Night”, “People Have The Power” şarkılarını çaldı. Bunlarla birlikte grubu Velvet Underground cover’layan Patti Smith, Prince’in efsanevi şarkısı “When Doves Cry”ı da söyledi ve hayatımda duyduğum en temiz ve kusursuz gitar sololarından birini dinletti bize. O gece, iki binden daha fazla insanın eve “Because The Night” mırıldanarak gittiğine de eminim.

Bize adaletin olmadığını, dışarıda ne varsa hayatın da o olduğunu ezberletmeye çalışıyorlar. Pes etmeye bir adım uzaktayız. Kendi yaşadığımız yerde kendimize yabancıyız. Ama 70 yaşındaki Patti Smith’in “Tank istemiyoruz, savaş istemiyoruz bizim enstrümanımız bu” diyerek gitarını öpmesi ve daha sonrada elleriyle tellerini parçalaması, harekete geçmek için daha neyi beklediğimizi düşündürttü bana. Patti Smith dediyse doğrudur, “Güç insanlarda!”

Çünkü o her şeyden önce çok iyi bir anne. Ona kulak verin.