Açılışını 16 Temmuz‘da Pre-Party’si ile yapan Melt! Festival, bu sene 17-18-19 Temmuz tarihlerinde türlü türlü hava koşulları eşliğinde ve binlerce ziyaretçisiyle birlikte “the iron city” Ferropolis‘e can kattı. 5 ana sahnesiyle bizi bir evrenden başka bir evrene sürükleyen Melt!, Techno’dan Pop’a kadar her türlü müziği bu sahnelerde bizlere sundu. Sahnelere daha da yakından bir bakış atmamız gerekirse eğer:

Desperados Melt! Selektor

Göl, kum ve güneşi müzikle bir araya getiren sahne: Desperados Melt! Selektor. Tarzını electro/techno civarlarında tutan sahne bu sene Modeselektor, Jamie XX, Bonobo, Autechre, Clark, The Orb gibi isimleri ağırladı.

Intro Tent

Pre-Party’yle 16 Temmuz‘da Melt! 2015’in açılışını yapan sahne: Intro Tent. Tarzını genelde alternative/indie çevresinde toplayan Intro Tent, bu sene Santigold, La Roux, Kwabs, Joy Wellboy, Toro Y Moi, Aurora, Von Spar gibi isimlerle bu çadırın içindeki herkesi muhteşem atmosferine hapsetti.

Big Wheel Stage

İsmini dibindeki dev demir tekerlekten alan bu sahne konumuyla bir bütün oluşturarak tarzını techno/dance çevresinde tuttu. Alandaki herkesi dans etmekten kendinden geçiren bu sahne ise bu sene Chris Liebing, Scuba, Sven Väth, David August, Nina Kraviz gibi isimlere ev sahipliği yaptı.

Gemini Stage

Üstü kapalı bir alanda oluşuyla özellikle yağmurlu havada apayrı bir yere dönüşen Gemini Sahnesi anayoldan sahneye bağlanan merdivenlere yaklaşan herkesi saniyesinde etkisi altına aldı. Tarzını genelde electro ve türevlerinde toplayan Gemini sahnesi bu sene Years&Years, Claptone, Young Fathers, Evian Christ, Odesza, Alle Farben, Kaytranada gibi isimlerle festivalde kendine has dünyasını kurdu.

Main Stage

Etkisini Ferropolis‘in en büyük iki demir yapısı arasındaki her noktaya yayan ana sahne, yağmur güneş fark etmeden her akşam sahne önü alanı, onu çevreleyen merdivenleri ve hatta merdivenlerin devamındaki yolları sonuna kadar doldurmayı başardı. Farklı müzik türlerinin önde gelen isimlerini bir araya getiren sahne, müzik çeşitliliğiyle festivaldeki her insana hitap etmeyi de başararak Melt! 2015 ruhunun en yoğun hissedilen noktasını oluşturdu. Sahnenin ağırladığı başlıca isimler ise Tove Lo, Mogwai, London Grammar, Flume, Nils Frahm, Giorgio Moroder, Kylie Minogue, Jon Hopkins, Alt-J, Jamie T oldu. 

Festivale genel bir bakış atacak olursak bu sene “Who needs sleep tonight?” mottosuyla Sleepless Floor’un neden kurulduğunu, “Rain is just confetti from the sky” vb. mottolarıyla ise ikinci günün ortasından itibaren bozan hava koşullarına rağmen Ferropolis’teki devasa partynin dur durak bilmeyişini ve festivalin genel atmosferini görebiliyoruz. Pre-Party’siyle birlikte bize 4 gün boyunca harika bir festival sunan Melt! ile gelecek sene bir başkası için yine “the iron city” Ferropolis’te buluşmak üzere.

#meltfestival