İ

skandinav toprakları  Robyn gibi ‘Pop Queen’ olarak adlandırılacak bir yeteneği göğüsleri kabara kabara tüm dünyaya duyururken Oh Land, opera sanatçısı bir annenin kızı olarak Royal Danish Ballet okulunda öğrenim görmekteydi.

Bale kariyerine devam etme yolunda emin adımlarla ilerleyen Oh Land, geçirdiği ciddi bir sakatlık sonrası profesyonel dans kariyerine nokta koymak zorunda kalır. Bu olay Oh Land’ın danstan uzaklaşmasına neden olup müzik kariyerinin başlamasını sağlar.

2008 yılının Kasım ayında kişisel ilgisinin, yeteneği ile birleşmesi ve Fake Diamond Records’ın Oh Land’a sahip çıkması ile Danimarkalı sanatçının ilk stüdyo albümü, ‘Fauna‘ yayınlanır. ‘Audition Day‘ ve ‘Heavy Eyes‘ gibi öne çıkan şarkıların yer aldığı albüm, deneysel sound’lara cesurca yer verilen ve pop çizgisinden uzaklaşmayan başarılı bir ilk albüm olarak karşımıza çıktı.

İlk albümden tam 3 yıl sonra Ian Brown, Depeche Mode, Beyonce gibi önemli isimlerle çalışan Dave McCracken öncülüğünde Dan Carey ve Lester Mendez‘in de dahil olduğu bir prodüktör ekibi ile hazırlanan ve Oh Land’ın kendi ismini taşıyan ikinci albüm, Danish Album Chart’da 5 numaraya yükselerek dikkatleri üzerine çeker. Epic Records ile anlaştıktan sonra albümün Amerika satışlarını başlatan Oh Land, yeni albümünün ilk single’ı  ‘Sun of A Gun’ ile Late Show with David Letterman ve Jimmy Kimmel Live’ın konuğu olur. Elektronik ve pop müzik duruşuna synthpop’u da ekleyen Danimarkalı sanatçı, özellikle ‘Wolf & I‘ ve ‘White Nights’ ile ismini duyurmayı başarır. Katy Perry‘in ‘California Dream Tours’ isimli turunun Kuzey Amerika ve İngiltere ayaklarına eşlik eden Oh Land, böylelikle isminin geniş kitlelere yayılmasını sağlar.

2013 yılının Mayıs ayında 3. stüdyo albümü ‘Wish Bone‘dan ilk single’ı ‘Renaissance Girls‘i bizimle paylaşan Oh Land, 16 Eylül’de Tusk or Tooth ve A:larm Music etkiketi ile üçüncü albümünü bizlere sundu. Özellikle ‘My Boxer‘ şarkısı ile kendisini Robyn’e benzeten ve kariyerinin o yönde ilerlemesini bekleyen kitleye göz kırpan Oh Land, ‘Cherry on Top‘ ile pop çizgisine yaklaşıp, ‘Love You Better‘la da vokalini ön plana çıkartarak akustik bir performans ile karşımıza çıktı.

2012 yılında Mono Festival kapsamında Solar Beach’te konser veren Oh Land, dün instagram hesabından yeniden Türkiye’de konser vermenin kendisini ne kadar heyecanlandırdığına dair bir fotoğraf paylaştı. Araya yeni bir albüm girmiş sıradaki Oh Land konseri için 14 Haziran Cumartesi günü Parkorman’da olmanız yeterli.

oh land