Doğruyu söylemek gerekirse rap müzik dinlemeyi pek sevmem, ama bazı şarkılar vardır ki ne tür olursa olsun, aynı veya farklı türde müzik dinleyen herkese eğer ortak bir his yaratıyor ve kendini dinlettiriyor ise şarkı amacına ulaşmış demektir. Arjantin kökenli Fransız rap sanatçısı Keny Arkana’nın yaptığı da tam olarak böyle bir şey. Asi ve bir o kadar müthiş bu öfkeli kız çocuğu, 20 Aralık 1982’de Paris’in Boulogne-Billancourt banliyösünde doğdu. 

Zor bir çocukluk geçiren Keny Arkana, özgürlüğün onu çağırdığını düşündüğü için yetimhaneden kaçar ve bu kaçışı anlatan ilk şarkısı  “Je Me Barre“(Benim Mahkemem) i yazar. Daha sonra çeşitli militan ve öğrenci çevrelerinde yer alır. 2005′ in sonunda Paris’te Kuzey Afrika kökenli iki gencin polis tarafından öldürülmesi üzerine çıkan ayaklanmayı anlatan “La Rage Du Peuple”  yani Halkın İsyanı parçası ile Keny Arkana dünya çapında oldukça büyük bir etki yaratarak isyanın sesi olur. Videodaki görüntüler, Kenny Arkana’nın şarkıyı söyleyişi ve öfkeli bakışları ile birleşince sakin olsanız bile “İsyanım var uleen” diye bağırmak istiyorsunuz.

İlk albümünü 2006 yılında çıkaran Keny Arkana; devrimci rap müziğin son zamanlardaki en parlak temsilcilerinden biri olmuştur. Sisteme isyan eden ve daha iyi bir dünya için rap yapan bu öfkeli kız çocuğuna ne tür müzik dinliyor olursanız olun yinede bir kulak verin, çünkü müzik evrenseldir, tüm olumsuzlukları ortadan kaldırır ve insanları bir araya getirir kısaca bir buluşma noktasıdır. Hangi görüşten hangi dinden olduğuna bakmadan, herkesi tek bir yerde buluşturarak, barışı  ve özgürlüğü sağlayabilecek kadar güçlü. Elimizde bu kadar büyük ve zararsız bir güç varken onu doğru şekilde kullanmak da zaferi kaçınılmaz kılar.  Şu saatten sonra lafı uzatmak manasız. Sizi Keny Arkana ile baş başa bırakıyorum…