Son dönemde en takıntılı olduğumuz konulardan birisi müzik dinlerken duyduğumuz sesin kalitesi. Çoğumuz daha yüksek ses kalitesine ulaşmak için başta kulaklığımız olmak üzere çevremizde ses işittiğimiz her cihaza ayrı bir özenle yaklaşıyoruz. Özellikle ses kirliliğinin her geçen gün arttığı günümüzde kendimize izole bir alan yaratmak için müzik oldukça önemli.

Geçtiğimiz aylarda Jay Z‘in müzik yayın servisi olarak tanıtılan Tidal, dinleyicilerin bu beklentilerine karşılık en yüksek ses kalitesinde servis yapacaklarını duyurarak rakiplerden ayrıldığını bizlere göstermişti. Tüm bu beklentilerin ve sunumların yanında bizim ses kalitesini ölçme konusunda ne kadar verimli olduğumuzu değerlendirmek için National Public Radio (NPR), kısa bir test hazırladı. 6 şarkının yer altığı testte WAV, 320kbps MP3 ve 128kbps MP3 olmak üzere üç farklı format var.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan test için NPR elde ettiği istatistikleri buradan bizlerle paylaştı. Oldukça ilginç sonuçlar olduğunu söylemek mümkün. Test için ise şuradan yürüyebilirsiniz. Kulaklığınızı ve ya ses sisteminizi hazırlayın!