N

oisey, hızla yükselen UK Rap’i daha yakından tanıtmak amacıyla 33 dakikalık bir belgesel yayımladı. Section Boyz gibi önemli isimleri de konuk eden “Don’t Call It Road Rap”, UK Rap’in karanlık geçmişini gözler önüne koyuyor.

Yılın yarısına gelmekle beraber 2017’nin Grime’ın senesi olduğunu kabul edebiliriz. Stormzy, Skepta ve Giggs üçlüsü ile adanın ara sokaklarını ABD’ye kadar taşıyan janra, oluşumundan itibaren en başarılı senesini geçiriyor. Skepta ve Giggs, Drake’in yeni albümünde yer aldı, Stormzy ise GSAP albümü ile listenin zirvesine çıktı. Fakat bu başarı, İngiltere’nin çıkardığı bir başka müzik türü olan UK Rap’in gelişimine gölge düşürdü. Grime’ın yükselişi ile aynı dönemde yayılmaya başlayan UK Rap, Grime’a kıyasla daha karanlık, tehlikeli ve bir bakıma korkunç. Sabıkalı bir geçmişe sahip birçok sanatçısı; maskeli, bıçaklı karakterleri ile ön plana çıkan klipleri ile toplumun çoğu kesimine seslenmeyen bu cesur janra da global bir başarıya ulaşacağının ipuçlarını sermeye başladı.

Global mecralar şu sıralar Grime’ın üzerine düşüyor olsa da Noisey, UK Rap’in de bir değere sahip olduğunu hatırlatan nadir mecralardan biri. Bugün yayımladıkları “Don’t Call It Road Rap” adlı 33 dakikalık belgesel de bunun göstergesi. Bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Don’t Call It Road Rap”; 67, Section Boyz, C Biz ve Corleone gibi isimlere de yer veren belgesel janrayı daha yakından tanımak adına kaçırılmaması gereken bir çalışma.

Yükselen janra UK Rap’i daha yakından merak edenleri aşağıya davet ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda Grime’ın geçmişini konu alan yazımıza ise tekrar bir göz atmak isteyenler ise buraya tıklayabilir.