S

neaker kültürünün müzik sahnesinin tam ortasında olduğu aşikar. Dost ayağa, düşman başa bakadursun Nike, grime sahnesinin prensi Skepta ile bir araya gelerek Air Max 97 Sk isimli bir sneaker tasarladı.

Skepta‘nın imzasını taşıyan Air Max 97 Sk, sanatçının Nike Air‘e olan sevgisinden ve Londra’dan epey uzakta fakat köklerine yakın olan Fas’tan esinlenerek oraya çıktı. 60’lı yıllarda rock starlarının uğrak yeri olan Essaouira‘ya yapılan gezi, Air Max 97 Sk sürecini başlatarak tasarım için gerekli renk, ses ve öyküyü ortaya çıkardı.

Dünyanın her yerinde konser verdiği ve bu sayede birçok şehri dolaşabildiği için şanslı olduğunu söyleyen Skepta, bu kadar gezdikten sonra bir noktada huzur arayışına girdiğini de itiraf ediyor. Fas ziyareti de tam bu noktada başlıyor. Skepta, mimarisi, pastel renkleri, taksileri, küçük pazarları ve bir kapının arkasına gizli güzel ve bir o kadar da güçlü dünyasıyla Fas’ı aradığı huzurun adresi olarak görüyor. Tarz olarak köklerinin dayandığı Nijerya‘yı kendisine hatırlatan bu toprakların karekteristik rengini paletine alan Skepta, para biriktirip satın aldığı ilk ayakkabı olan 1999 model Air Tuned Max‘i de yanına alarak tasarım sürecini tamamlıyor. Ortaya çıkan ise şahane bir Air Max 97 Sk.