Şilili prodüktör Nicolas Jaar‘ın kurucu olduğu Other People plak şirketi, iki yıl gibi kısa bir sürede 40’dan fazla sanatçıyı bünyesine dahil ederek 100. yayına ulaşmış bulunuyor. 100. yayınlalarını kutlamak isteyen plak şirketi, favori sanatçılarının da katkıda bulunduğu “Other People’s Imaginary Feast” isimli ortak bir çalışma ürünü ile karşımıza çıktı.

Nicolas Jaar’dan teknoloji ortaklı kutlama

Nicolas Jaar tarafından duyurusu yapılan Other People’ın 100. yayın kutlamasında ilk önce favori sanatçılardan kısa bir perküsyon sesi yollamaları istenmiş. Ardından bu sesler Jaar’ın arkadaşı olan Tlacael Esparza‘ın yeni icadı ‘Sensory Percussion’ kullanılarak 4 farklı baterist tarafından birleştirilerek ortaya “Other People’s Imaginary Feast” çıkmış. Başta Nicolas Jaar olmak üzere David Harrington, Powell ve Dj Slugo gibi bir çok önemli isim bu kolektif projeye destek veren isimler arasında.

Bateristlerin sınırları genişliyor

Biraz ‘Sensory Percussion’dan bahsedecek olursak. Bu ayın başında Kickstarter üzerinden toplumsal fonlamaya sunulan proje, belirledikleri 80 bin Dolar limitine kampanyanın bitmesine daha 14 gün varken ulaşmış durumda. New York merkezli teknoloji şirketi Sunhouse tarafından icat edilen ‘Sensory Percussion’, davullara yerleştirilen ve data toplamaya yarayan tetikleyiciler ile bateristin farklı sesleri vuruşlarla kontrol etmesine olanak sağlıyor. Bu yeni teknoloji sayesinde baterist, herhangi bir akustik davul seti ile limitsizce ve kolayca elektronik sample’ları, synth’leri ve ses efektlerini kontrol edebilir hale geliyor. Bu da bateristlerin müzikal sınırlarını genişletirken grup içerisindeki ses etkileşimini arttırmaya büyük fayda sağlıyor.

O halde ilk sönce sizi Other People’ın 100. yayınının tamamı için şuraya alalım. Bu yeni icat nasıl bir şeymiş diye merak edenler cevabı aşağıda bulabilir.