N

icolas Jaar, son dönemde üzerine çalıştığı online radyo projesinden esinlenen bir kitap yayınlayacak. “Network” adlı kitabın 23 Mart’ta yayımlanması bekleniyor.

BBC tarafından 6 aylık resident DJ’lik teklifi alan Nicolas Jaar, setlist’lerden oluşan tekdüze bir proje yerine kurgusal bir radyo oyunu hazırlamış fakat BBC projeyi onaylamamıştı. Bu cevapla beraber kendi plak şirketi Other People’a bağlı olarak Network’ü kuran sanatçı, seslendirmelerin yardımıyla 20 saatlik bir mix hazırlamış ve politik konuşmalar içeren sahte radyo programları hazırlayarak siteye 300 sahte radyo istasyonu kurmuştu.

Bu projesini  kitap haline getirmek isteyen müzisyen, “Network” adlı kitabında radyo yayınlarının politik imkanlar sunuşuna teorik bir yaklaşım sunmak istiyor.

Nicolas-jaar-network-1

3 bölümden oluşacak kitap, şair ve müzisyen Lydia Lunch, Linda van Deursen, Maziyar Pahlevan, Jena Myung ve Nicolas Jaar’ın düzenlediği görsel denemelerin yanı sıra 333 istasyonu canlandıran poster çalışmaları ve radyo yayınlarının önemi betimleyen transkripsiyonlara da yer verecek.

LA Art Book Fair’de lansmanı yapılacak kitap Other People ve Printed Matter tarafından limitli sayıda 1100 tane ön siparişe açıldı. Siparişlerin 23 Mart’ta teslim edilmesi bekleniyor.

Network’te baz alınacak online radyo çalışmalarına göz atmak isteyenler buraya tıklayabilir.

Laf açılmışken biraz Nicolas Jaar dinlemek isteyenleri aşağıya alalım.