1

7. Yüzyılda Oliver Cromwell’in liderliğinde olan  New Model Army, Kral I. Charles karşıtı parlamento tarafından (İngiliz iç savaşı sırasında )kurulur. Hedef, kral Charles ile birlikte monarşiye son vererek, İngiltere’yi kalıcı bir cumhuriyete taşımaktır. New Model Army, iç savaşı parlamentonun lehine bitiren en önemli faktör olsa da, oy birliği ile infaz edilen krala rağmen uğruna savaşılan cumhuriyet kurulamaz…

Asırlar sonra 1982’de Justin Sullivan, Robert Heaton ve Stuart Morrow tarafından kurulan (yeni) New Model Army‘nin silahı müzik ve savaş alanı sahneler olacaktır. Kuzey İngiltere (Bradford) de bir araya gelen grup, 1980’lerin kemikleşmiş ingiliz New Wave kültürünü proleter (emekçi) kökenine geri götürmeyi başarır. Şarkı sözlerini birlikte yazan Justin Sullivan ile Robert Heaton öncelikle yerel kulüplerde sahne alırlar. Yaptıkları müzik ilk başlarda post-punk ağırlıklı olsa da melankolik bir havaya girmektedir. Özellikle Justin Sullivan güçlü ve duygusal ses tonu ile şarkıları istediği havaya sokar. Zamanla New Model Army kendi stilini geliştirecektir. Müzik kariyerinin başında şarkıları bas çizgileri ile karakterize edilse de, daha sonraki eserlerde gitar ve davul ön plana çıkacaktır. Genel olarak kompozisyonları daha çeşitli ve kompleks olmaya başlar. Hatta  bir kaç albüm sonra keman (Ed Alleyne-Johnson) kullanılır ve folk müzik etkileri  daha büyük bir rol oynar.

1983 de ilk single “Bittersweet” hemen ardından 1984 de ilk albüm “Venegeance” yayınlanır. Müziğinde ingiliz kuruluşuna ve özellikle  muhafazakar hükümete karşı öfkesini yansıtan New Model Army, bu tarzıyla sadık bir hayran kitlesi kazanır. İlk albüm Venegeance, barış ve militan şarkıların yanı sıra Falkland Savaşı‘nı da anlatmaktadır.

1985 de yayınlanan ”No Rest For Wicked” albümü ile single ”No Rest” New Model Army’e The Clash grubundan sonra ”En önemli İngiliz grup’ konumuna getirir. Yeni LP’nin hemen ardından basçı Stuart Morrow gruptan ayrılır ve  yerini henüz 17 yaşında olan Jason Harris alır (daha sonra Jason Harris yerine 1989 da Peter Nelson gelecektir ve bir çok grup üyesi değişecektir). Şarkılarında NATO’nun silah politikasını eleştiren NMA’nin , Amerika Birleşik Devletlerine girme izni red edilir. Resmi gerekçede bu olay  ”sanatsal ilgisizlik” olarak açıklanır. Fakat 1986 yılının Aralık ayında çıkan albüm “Ghost Of Cain” her şeyi değiştirerek gruba AB Sanatçı vizesini sağlar. İlk Amerika turnesi bu sayede 1986’da başlar.

Thunder and Consolation” albümü 1989 yılında piyasaya sürülür. Albümde Justin Sullivan’ın şarkıları çevre kirliliği ve iş yerine yabancılaşmanın yanı sıra aile ve değişen toplumsal rolden de  bahsetmektedir. Bu tutum uluslar arası tanınan  The Smiths ve The Levellers gruplarını anımsatır. 1990 yılında”Impurity” albümünden sonra New Model Army “Fields Of The Nephilim” ile Avrupa turnesine çıkarak  5000 kişilik konser alanlarında sahne alırlar. Avrupa turunun hemen ardından “Raw Melody Man” takma ismi ile küçük bir kulüp turnesi başlar. 1991’de aynı adı taşıyan live-albüm yayınlanır. New Model Army EMI plak şirketinden ayrılarak 1993 yılında Epic ile bir sözleşme imzalar. 1993 yılında sıra  ”The Love of Hopeless Causes” albümüne gelir. Albümün “Here Comes the War” parçası adeta halka seslenen militan bir  marşı andırır.

1994 yılında New Model Army müziğe ara verme kararı alır. Justin Sullivan ile Robert Heaton kendilerini, daha öncede  paralel olarak üzerinde çalıştıkları kendi projeleri “Red Sky Coven” ve “Our Souls“a adarlar. 1996 yılına kadar sessiz kalan New Model Army, Bizarre Festival’de tekrar bir araya gelir. Birlikte müzik yapma keyfini yeniden keşfeden  grup üyeleri, bu sayede NMA’yi yeniden canlandırma düşüncesinde hemfikir olurlar. Hemen yeni beste çalışmalarına başlayan New Model Army, herhangi bir plak şirketi ile sözleşmeleri olmadığı için albümü kendileri düzenleyerek çeşitli müzik şirketlerine yollarlar. 1998 yılında tekrar EMİ ile sözleşme imzalayan grup beş yıl aradan sonra “Strange Brotherhood” albümünü yayınlar. Albüm çalışmaları sırasında Justin Sullivan ile Robert Heaton arasında fikir farklılıkları oluşmaya başlar. Bu sırada Robert’de beyin tümörü tespit edilir. Başarılı geçen bir ameliyata rağmen Robert Heaton 1998 … & Nobody Else turuna katılamaz ve onun yerini Michael Dean alır. Ayrıca Dean White (klavye), Nelson (bas gitar) ve Dave Blomberg (gitar) katılımları ile yeni NMA tamamlanır.

Strange Brotherhood” albümü çok başarılı olur fakat New Model Army yinede EMI’ye sırt çevirerek kendi plak şirketi Attack‘ı kurar. “Eight”  albümü 2000 yılında yayınlanır. Yeni albümde Justin Sullivan’in yanı sıra söz yazarlığı yapan Michael Dean, parçalara yeni sonik bir tat katar. New Model Army ”Orange Tree Roads” gibi yeni parçalarda, önceki eleştirel duruşlarından taviz vermeden, doğaya olan aşkını anlatır.

Justin Sullivan 2002-2003 yıllarında uzun süren akustik bir turneye çıkar. Turne esnasında  Dean White (gitar&klavye) ile Michael Dean‘in (perküsyon) desteğini alır. Üçlü NMA şarkılarını yarı akustik versiyonlarda dinleyiciye sunarken, Justin’in yeni parçalarını da yayınlamayı ihmal etmez.

2003 yılında çeşitli akustik konserler veren Justin Sullivan’ın ilk solo albümü ”Navigating by the stars’‘ yayınlanır. Aynı yılın sonunda artık geleneksel olan New Model Army Noel konseri yine gerçekleşir. 2004 de stüdyo albüm çalışmalarına başlayan New Model Army büyük bir kayıp yaşar. Robert Heaton beklenmedik bir şekilde aniden yakalandığı Pankreas kanserine yenik düşerek hayata veda eder. 2005 yılında “Carnival” albümü yayınlanır. Dave Blomberg gruptan ayrılırken yerini Marshall Gill alır. Sıra yeniden Avrupa turuna gelmiştir ve New Model Army Almanya ve Fransa gibi ülkelerde hayranlarıyla buluşur. Turneden sonrada çalışmalarına ara vermeyen NMA önceki verimliliği yakalaması iki yıl sürer. Ağustos 2007 yılında ”High” albümü piyasaya sürülür. Albüm ardından  Kuzey Amerika ve Avrupa kapsamlı uzun bir turne başlar. 2008 de  grup menajeri Tommy Tee’nin ani ölümü New Model Army’i derinden sarsar. On birinci albüm çalışmaları olan ”Today is a good day” gecikerek 2009 yılında yayınlanır ve bu albüm New Model  Army‘nin şimdiye kadar yayınlanan son albümü olur.