Soundtrack Silsilesi‘nin sıradaki konuğu ‘Neredesin Firuze’. Nereden çıktı şimdi ‘Neredesin Firuze’ dediğinizi duyar gibiyim. Ben de bilmiyorum, aklıma geldi birden, müthiş müzikler kullanan yabancı filmler var da Türk filmleri yok mu? Var tabii. Bana kalırsa da en iyisi bu, ‘Neredesin Firuze’.

Figüranlarının bile ünlü kişilerden oluştuğu, gelmiş geçmiş en ilginç yapımlardan ‘Neredesin Firuze’. Artık yerinde yeller esen, hatta boş ve kapalı alanların bolluğundan dolayı Bonzai’cilerin uğrak durağı olan Unkapanı hakkında bir film. Özcan Deniz yazmış bir de. Mahsun entelli filmler çekmeden önce yapıyormuş bunları, görün bakın.

Peki, kimler var kadrosunda? Kim yok ki? Başrolleri söylememe gerek yok, hatırlıyorsunuzdur. Figüranları sayayım: Ata Demirer, Özlem Tekin, Hamdi Alkan, Müslüm Gürses, Erol Büyükburç… Gerisini siz düşünün. Artık şarkılara mı geçsek? Kendim bile sıkıldım bu giriş kısmından.

Özcan Deniz, Haluk Bilginer – “Ya Evde Yoksan”

“Sabahlara kadar içsek sevişsek, ne ben işe gitsem; ne sen ayılsan…”   

Hepimizin anımsadığı, filmin ana figürü olan şarkı. Video altta, o danslar, o takım elbiseler… Türk değilseniz, anlayamazsınız. Tek kelimeyle harika, izlemesi de dinlemesi de çok keyifli. Buyrunuz:

 

Özcan Deniz, Ragıp Savaş – “Beni Affet”

“Ben seni sevdiğim zaman bu şehirde, yağmurlar yağardı…”

“İntihar edeceksek, yaşayarak edelim” diye başlar sahne, şarkı da bunun bir özetidir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı, tüm zamanların en güzel şiirlerinden Bir Adın Kalmalı’dan uyarlamadır şarkımız. Özcan Deniz’in sesi ile içinize işler. Ayrıca videoda, 2. dakikanın başlarında çıkan Bülent Ersoy parodisine dikkat, daha sonra Ata Demirer’le kurşun gibi olan bu şarkıyı, hafifleteceksiniz.

 

Müslüm Gürses – “Sensiz Olmaz”

“Aşk bir dengesizlik işi, dengeye dönüşendir sevgi, sensiz olmaz…”

Yine Müslüm Gürses akla geldi, yine üzüldük. Çok zamansız gitti babamız, müthiş bir adamdı, keşke daha çok yaşasaydı, onu daha çok dinleseydik. Ciddi bir şekilde, yakınımmış gibi özlüyorum, hiç görmesem de onu. Yaşadığını bilmek rahatlatıcıydı. Şarkı hakkında pek diyecek bir şey yok, herkes bilir bu şarkıyı zaten, herkes sever. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde milleti aşk acısının çevresinde birleştirecek yegane kuvvet.

 

Özcan Deniz – “Ahirim Sensin”

“Ölürüm sevdiğim, zehirim sensin…”

Müslüm Gürses dedik, Neşet Ertaş’ı anmadan da olmaz. Özcan Deniz’in sesi kuvvetli olsa da, Neşet Ertaş gibi olmuyor ne olursa olsun. Buradan ona da saygılarımızı iletelim. Olmasaydın olmazdık.

 

Emre Altuğ – “Erkekler De Yanar”

“Ne güzeller gördüm, akşamdan sabaha…”

Zalimyar Home Studios adlı yayıncı sağolsun, Emre Altuğ’nun bu hiç de fena olmayan cover’ını dinleyebiliyoruz. Evet şarkıyı oldukça güzel söylemiş, ancak nedense soundtrack albümüne alınmamış. Ayıp etmişler, ben etmedim. Kısa bir video, ama Emre Altuğ’ya zaten ancak bu kadar dayanabilirdik.

 

Bitirirken

Yeni Türkiye’nin olmadığı günleri hatırlattı bu yazıyı yazmak bana. Daha güzeldi sanki o zaman her şey. Sadece Yeni Türkiye ile alakası da yok, müzik bu kadar endüstrileşmemişti, insanlar reklamlarla pompalanmıyor, bir yerlere gelmek için ciddi anlamda çabalıyordu. Bu film de, bu hikayeyi, komik bir şekilde ve iyi müzikler kullanarak anlatan bir yapım. İzlemediyseniz 1 dakika durmayın, izlediyseniz bir kere daha izleyin, pişman olmazsınız.