Uzun zamandır arayıp da fazla bulamadığınız keman tonu bir vokal mi onu güzel yapan, yoksa her şarkıda tutturduğu melodi mi bizi gelişigüzel havalara sürükleyen? Düşünün ki  Asaf Avidan tonunda birileri 80’ler 90’lar havasında R&B  yapsın ne düşündüğünüzü unuttursun anı yaşatsın. Şarkı söylerken adeta inleyip  yalvaran aha işte bu adam hissederek söylüyor şarkının içine giriyor dedirten Autre Ne Veut  yeni çıkardığı Anxiety albümüyle dinlerken  kıyıldığımız yeni çok sağlam ses !

Vokalde ve yeri geldiğinde canlı performansta klavyede gördüğümüz isim Arthur Ashin,  ilk zamanlar reklam amaçlı yapılan işler için akılda kalıcı liriklerle müziğin ritmine uygun şarkı sözü yazarlığı yapıyormuş. Sound’larla içiçe geçirdiği bu süre sonunda ‘ içimden geldiği gibi bağıramıyordum’ diyerek 2010 senesinde kendisiyle aynı ismi taşıyan Autre Ne Veut adlı ilk albümüne imza atıyor.Kelime anlamı olarak ise  ‘autre ne veut‘  fransızca ‘başkasını istemem’ demek.  Bir solukta dinlenen bu albümden  Wake Up  isimli parçası,  sanatçının sesini öne attığı ‘ben buyum’ dediği, beynimize aseton bastıran şarkılarıdan !

Albümden sonra  Mirror  Mirror, Hooray for Earth gibi isimlerle çalışıyor Arthur Ashin. 2011 senesinde Body ismini verdiği EP’siyle sizi başka dünyalara götürücek iken sağ araftaki albüm kapak fotoğrafı sizi başka yerlere götürüyor! İlk bakışta oldukça pornografik bir içerik gibi gözükse de aslında vermek istediği mesaj  o kadar yüzeysel değil . Pop ve yeni R&B’ nin tatlı şeker şeyler gibi görünen yanına tepki gösterip aslında dinleyiciyi neye ittiğine dikkat çekmek istemiş, ve bu iddalı fotoğrafı seçmiş.

Berlin çıkışlı Arthur’un asıl mevzusu ise Şubat sonu piyasaya sürdüğü albümü Anxiety ile ortalığı karıştırması. Genel olarak zaten albümde  Arthur’un ses tonu itibariyle bi huzursuzluk  sezmeniz mümkün ama zaten o da albümü çayınızı yudumlarken dinleyin diye yapmamış ama siz yine de dinleyin tabi buralara gelene kadar. Kendisinin meskanı Amsterdam, Berlin Londra New York  Oslo gibi  get physical konseptinin icrası yüksek şehirleri. Albümdeki parçalar arasında aramızdan ayrılan dev Whitney HoustonınI wanna Dance With  Somebody’sine getirilmiş slow ve histerik bir yorum mevcut. Play By Play ve Counting şarkılarına çektiği kliple genel olarak albümdeki ince çığlık açılışını yapan Aure Ne Veut,  Gonna Die ve A Lie isimli parçalarıyla da adeta albüm kapağındaki çerçevelenmiş kara deliğe gönderme yaparak  Burun lütfen atlayın , içinde kaybolun  göndermesi yapıyor. Ayrıca albümdeki Ego Free Sex Free ismini verdiği parçada ince ve huzursuz tonlarıyla  genç yaşta aramızdan ayrılan Aaliyah’ın kıvranmalı bebek sesini anımsatıyor. Kısaca bu albüm basıyla ekosuyla  tonuyla kulaklarınızın uzun zamandır aradığı şey olabilir nitelikte !