F

ilm ve dizilerin en önemli unsurlardan biri tabii ki seçtikleri müziklerdir. Derin izler bırakan karakterlerin replikler ve arkaplanda çalan şarkılarla uyuşması bir hayli zordur. True Detective‘in öne çıkması, Rust Cohle‘un nihilist düşüncesiyle beraber seçilen şarkıların içindeki boşluğu, yaşadığımız gezegendeki “Ben ne yapıyorum?” sorunları ile başa çıkma çabasıyla alakalı.

Şarkıların da bi’ nevi bizlerin gözünü açan, aslında yaşamımızda standart gelişen olayların dahi bizlerin bir seçimi olduğunu kanıtlayan, manevi şeylere oldukça önem verip, doğruluk ve dürüstlük arasındaki ince çizgiyi bu doğrultuda aşamayan insanların genel bir hikayesiydi True Detective. Evet, belki bir dizi incelemesi gibi oldu; lâkin bu dizinin bizlerdeki bıraktığı kuşku ve daha çok sorgulama dürtüsü aslında herşeyi özetliyor gibi.

Bizler de aradan bu kadar zaman geçmesine karşın hem ilk sezonunun hem de ikinci sezonun bizde daha doğrusu biraz da bende bıraktığı etkilere dayanarak böyle bir liste hazırladık. Playlist’e geçmeden tıpkı Rust Cohle’un da dediği gibi: “Fark ediyorsun ki, tüm hayatınız, sevginiz, nefretiniz, hatıralarınız, acılarınız… Hepsi aynı şeydi. Hepsi bir rüyaydı. Kilitli bir odada sakladığınız rüya. İnsan olduğuna dair bir rüya!”

1) The Handsome Family – Far From Any Road:

2) Vashti Bunyan – Train Song:

3) Buddy and Julie Miller – Does My Ring Burn Your Finger:

4) Kris Kristofferson – Casey’s Last Ride:

5) The Hat ft. Father John Misty & S.I. Istwa – The Angry River:

6) Leonard Cohen – Nevermind:

7) John Paul White – What A Way To Go:

8) Black Mountain – Set Us Free:

9) Lera Lynn – It Only Takes One Shot:

10) Lera Lynn – Lately: