M

ad Men’in ardından AMC‘nin reklam sektöründen sonra ’80’lerin hemen başında bilgisayar dünyasına yeni adım atmaya başlayan bir grup insanı konu edindiği Halt and Catch Fire‘ın üç sezon boyunca her bölümde çalan eşsiz şarkıların derlemesiyle serimiz devam ediyor.

İlk sezonda karakterleri tanırken; 80’lerin o punk ruhunu yansıtan; zeki, sorumsuz yazılım uzmanı Cameron Howe, karizması ile ön plana çıkan o yılların aranan ve kurnaz pazarlamacısı Joe McMillan, parlak zekası ve analitik düşüncesiyle aile babası Gordon Clark ve onun güzel mi güzel, fikirleriyle bazen düşündürüp bazen de güldürse de biricik eşi Donna Clark ile ön plana çıkıyor. Dizinin en önemli püf noktalarından birisi ise, bu tarzda yayımlanmış Mad Men haricindeki dizileri göz önüne aldığımızda komediden bir hayli uzak, çeşitli dramaları ve zorlukları, hırsları önümüze seren bir tarafının olması. Dizinin her bölümünde bizleri zan altında bırakan sahnelerde eşlik eden şarkılarla da senaryo pekiştirilmiş durumda.

DİKKAT, YAZININ BUNDAN SONRASI SPOILER İÇERİR!

Cameron’ın Cardiff Electric’teki ilk iş gününde bizleri The Clash – Magnificent Seven ile karşılıyor:

Joe’nun insanların gizli bakışları altında çekiçle arabayı paramparça ettiği ve hırsını gözler önüne seriyor anlarda ise Steve Miller Band‘in Living the USA şarkısı fonda yer alıyor.

Joe ve Cameron’ın birbirlerine olan cinsel isteğin ve onun getirdiği hiddetli kavganın hemen ertesi sabahında ise iki farklı mekanda Big Black Delta‘nın Capsize şarkısı ile iki hikayeye birden konuk oluyoruz.

Gordon ve kızı mutfakta yemeklerini pişirirken her ne kadar mutlu bir baba profili çizse de aklından çıkmayan şirket ve projeleri ile umudunu korumaya çalışırken kulağımızda Poco‘nun Heart of the Night yer alıyor.

İlk sezonun finalinde aklımıza kazınan, Joe’nun bilgisayarlarla dolu kamyonu yaktığı sahnede kulaklarımızda acı acı Suuns‘un 2020 şarkısı çalıyor.

İkinci sezonda 20 ay birden geçmiş, Joe işten ayrılmış, Cameron ise Donna ile beraber aynı ofiste şikayetçi dahi olmadan çalışmaya başladığında Icicle Works – Birds Fly bize eşlik ediyor.

İkinci sezonun en can alıcı sahnesi ve şarkısı bu olabilir sanırım. Joe serbest bırakıldıktan sonra Cameron onu almaya gider ve göz göze gelir gelmez sarıldıklarında John Fogerty‘den The Old Man Down the Road çalmaya başlar.

Donna, kızlarını okula götürmek için garaja gittiğinde Gordon’un Sonaris’in (diziye yabancı olanlar için: kod.) hazır olduğunu söyler ve 10cc‘in Good Morning Judge’ı ile hayran hayran eşine bakar.

Cameron’ı kurduğu biricik oyun şirketi Mutiny’i için çalışırken gördüğümüzde ise kulağımızda Vancouver Sleep Clinic‘den Collapse çalıyor.

Joe yatağın ucunda otuyor, Cameron Tom’u arıyor, Donna lavaboya koşuyor ve Gordon ise mutfakta köşeye sıkışmış gibi öylece ayakta duruyor. Rönesans tablosu gibi sahneye ise Portico’dan Where You Are ft. Jono McCleery şarkısı eşlik ediyorç

Üçüncü sezonda gözlerimizi üçüncü bölümde Ryan ve Joe’nun iş ortaklığında anlaştığı sahnede açıyoruz. Burada ise bizlere David Bowie‘den Absolute Beginners içimize ince ince işleniyor.

Üçüncü sezonun kapanışında Bob Dylan‘ın New Morning şarkısı eşliğinde Cameron, Gordon ve Joe’yu yeni projeler için bizlere umut aşılıyor.

Dizinin final sezonu olan 4. sezonda birbirinden muazzam şarkılar dinleyeceğimize hiç şüphe yok. Dördüncü sezona özel yazı dizisi de buralarda olacak. Teknoloji hayatınızdan çıkmasın. 🙂