1972’den bu yana en uzunu 4 yıl olmak üzere kısa aralar verip geri dönen Glastonbury, en büyük müzik organizasyonlarından biri olma apoletini takarak geçtiğimiz hafta 33. kez katılımcılarını Pilton kasabasında ağırladı. Sadece festival katılımcılarının geçirdiği paralel dünya deneyiminin yanı sıra bir çok grubun hayallerini süsleyen Glastonbury, bu yıl Florence and the Machine, Kanye West ve The Who’nun headliner’lığında yine yılın en görkemli line-up’larından birini oluşturdu.

Rave Mag olarak gidip deneyimleme şansımız olmasa da pek yakından takip ettiğimiz ve festivalin resmi yayın kanalı BBC’nin YouTube üzerinden paylaştığı performans videolarından en özel bulduklarımızı seçtik.

Not: Hemen hemen her performansta seyircinin rolü oldukça fazla. Dikkat etmekte fayda var.

1. The Who – “My Generation”

Müzik kariyerlerinde 50 yılı devirmiş bir gruptan bahsediyoruz. İngiltere’nin kült rock grupları arasında yer alan The Who, ait olduğu topraklarda 2007’den sonra ikinci kez headliner oluyor ve 1965 çıkışlı ilk albümü ‘My Generation’ ile aynı adı taşıyan şarkısını seslendiriyor.

2. Paul Weller – “Saturns Pattern”

Perdeyi The Who ile açmışsak Paul Weller’i listeye dahil etmesek olmazdı. The Jam ile adını duyuran ve kariyerindeki 40. yılına merdiven dayayan Paul Weller, bu yıl yayınlanan albümüyle aynı adı taşıyan ‘Saturns Pattern’ ile Glastonbury’nin iz bırakan kült isimleri arasında yerini aldı.

3. Patti Smith – “People Have The Power”

Patti kesinlikle zamanı geri çevirmenin yolunu bulmuş olmalı. Yine çok güçlü bir performans.


4. The Libertines – “Don’t Look Back Into The Sun”

Geçtiğimiz yıl verdikleri konser ile geri dönüşlerinin sinyalini veriyorlardı. Nitekim sürpriz Glastonbury performansları sonrasında yeni albümlerini duyurdular. 2004’ten kalma hit şarkıları “Don’t Look Back Into The Sun” ile özlem giderip gün saymaya başlayalım.

5. Future Islands – “Seasons”

Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Muazzam ses, muhteşem performans.

6. Florence + the Machine – “Ship To Wreck”

Son anda Foo Fighters’ın yerine headliner olarak dahil oldu Glastonbury’e ve bunun ne kadar yerinde bir seçim olduğunu herkese göstermiş oldu. Performansı izlerken Türkiye’ye gelmesi için dua etmeyi unutmayın.

7. Caribou – “Can’t Do Without You”

Glastonbury’de gün batıyor ve sahnede geçtiğimiz yılın başarılı albümlerinden birine imza atmış Caribou var. Kanadalı prodüktör kadar seyircinin performansı da oldukça iyi.

8. Everything Everything – “Regret”

One Love’da dinleyip yeni albümlerine tam not verdiğimiz Everything Everything, Glastobury’de de iz bırakmayı başarmış.

9. Jessie Ware – “Say You Love Me”

Tartışmamız festivalin duygusal açıdan en yoğun performanslarından biri.

10. The Chemical Brothers – “Saturate”

5 yıllık bir aradan sonra yeni albümle geri dönmeye hazırlanan ikili, 2007 çıkışlı “Saturate” ile bize hazır olun mesajı vermiş.

11. Pharrell Williams – “Freedom”

Pharrell’in derdi çok daha farklı. Bir şeyleri değiştirmeye, unutulan, azalan değerleri yeniden hatırlatıp müzik ile bir uyanış gerçekleştirmeye çalışıyor. İlk kez Glastonbury’de çaldığı ‘Freedom’ ile bunu başardığını söylemek mümkün. Seyircinin şarkının ikinci yarısına eşlik etmesi ise festivalin unutulmayacak anlarından.