La Yegros’u ilk duyduğumda evde oturmuş, uzun zamandır dinlediğim ve artık dinlemekten yeterince sıkıldığım müziklerimi dinliyordum. Yanımdaki arkadaşım bilgisayarı aldı ve çok sakin bi şekilde bir şarkı da ben açayım dedi. Gerçekten hiç ümidim yoktu ama. O an Viene De Mi çalmaya başladı. Google translate’ciğim ‘Benim Geliyor’ gibi ilginç bir çeviri yapsa da, ilk ve yeni albümü hatrına ‘Gelişim muhteşem olacak’ gibi bir anlam yükledim kendimce, La Yegros’a sesleniyorum hatam olduysa lütfen düzelt.

Zaten İspanyol, Latin Amerikalı müziklere, müzisyenlere karşı bir zaafım mevcut, ee bu şarkı çalmaya başlayınca da hafiften omuzlar oynamaya başladı haliyle. Hatta şuan yazıyı yazarken de dinliyorum şarkıyı, yazım hatası olduysa mazur görün zor duruyorum. Şarkının başındaki intro’dan sonra, çok kaba kaçmayacaksa ve tabiri caizse; ağzını yediğim La Yegros şarkı söylemeye başladı, ağzım açık kalakaldım bir süre. (Kendisi Buenos Aires’li bir ablamız). Aslında çok tanıdık ama bir o kadar da taze bir sesti duyduğum. Geleneksel, etnik bir ses ama daha önce duyduklarımdan farklı, daha oynak, daha neşeli. Bir de normalde çok sevmememe rağmen bu sefer sözlerini anlamamamın ayrı bir büyüsü vardı. Hala bakmadım, bir gün İspanyolca öğrenirsem eğer o gün anlarım.

Gelgelelim albümün geri kalanına. Tam olarak ulaşmaya çalıştıkları tarzı anlamadım. Gaby Kerpel (King Coya)’nın prodüktörlüğünü yaptığı bu albüm elektronikimsi, etnikimsi, funky popumsu..(böyle devam edebilir uzun süre) biraz karmakarışık olmuş. Etnik ve elektroniği entegre etme fikri güzel bir fikir olsa da başarılı ile başarız bir entegrasyon arasında çok ince bir çizgi var ve o çizginin yanlış tarafına geçmek oldukça kolay.

La Yegros olmasaymış albüm hiç olmazmış hatta öyle de diyebilirim, şarkıları kurtaran tek şey sesi olmuş bence bir de tabi latin cumbia ritmi. Arada içini hoplatan anlar, güzel melodiler var hakkını da yemeyelim, ki kendisinin başarılı olacağından ve bundan sonra bol bol bir sürü müzikler yapacağından eminim. Başarılarının devamını dilerim efenim.