Geçtiğimi mayıs ayında ekranlarda yayınlanmaya başlayan ve kısa sürede fazlaca ilgi uyandırmayı başaran Mr. Robot, yarattığı etki Game of Thrones sonrası girdiğimiz bunalımdan kısa sürede uzaklaşmamızı sağlamıştı. Drama, psikolojik gelirim etiketli dizinin gelecek hafta sezon finali gerçekleşecek. Hikayenin başrolünde yer alan Elliot Anderson‘ın içine kapanık dünyasına eşlik eden müzikler bir çoğumuzun ilgisini çekmiştir. Dizinin tüm soundtrack’lerinden sorumlu olan Mac Quayle, Elliot’ın ve Mr. Robot‘un müzikal duruşu hakkında Vulture’a açıklamalarda bulunmuş.

Dizi için yapımcı Sam Esmail ile bir araya gelen Mac Quayle, ilk andan itibaren soundtrack’lerin oldukça elektronik olması konusunda hem fikir olduklarını, sesin gerçek enstrüman seslerini barındırmaması gerektiğinde karar kılmışlar. Qauyle, bazı sahnelerde atmosfer uyumu açısından piyano kullandıklarını ama dizinin genelinde elektronik müzik yaklaşımlarından taviz vermediklerini açıklamış.

Gençlik döneminde bir çok uyuşturucu tecrübesi olduğunu, New York’ta Fiber isimli deneysel bir müzik grubunun olduğunu açıklayan Quayle, uzun yıllar müzik ve uyuştucu ile iç içe olmuş. İçinde bulunduğu müzik grubunun uyuşturucu olarak synthsizer ve garip enstrümanlarla birlikte emprovizasyon yaptığını söyleyen Quayle, hiç bir zaman Elliot gibi halüsinasyonlar görmediğini fakat onun yaşadığı hislerini tam olarak tanımlayabildiği ifade etmiş.

1980’lerin çalışmalarına yoğunmayı sevdiğini Tangerine Dream, Brian Eno, Cabaret Voltaire gibi isimlerin soundtrack’ler açısından kendisi adına oldukça ilham verici olduğunu yönünde açıklama yapan Mac Quayle, The Cure, FKA twigs, Massive Attack, Sonic Youth, Perfume Genius, The Midi Mafia da soundtrack için şarkıları kullanılan isimler arasında. (Kaynak: Vulture)