Müziği ile tanındığı kadar çevreciliği ve hayvan haklarını koruması ile de tanınan Morrissey, yine dünyadaki gelişmelerden uzak kalmadı. Siyasetçi ve iklim değişikliği konusunda aktivist olan Al Gore, Live Earth 2015’in 18 Haziran’da New York, Güney Afrika, Avustralya, Çin, Brezilya ve Paris’te, Pharrell Williams da dahil yaklaşık 100 sanatçının katılımıyla büyük konserler ile gerçekleşeceğini yakın zamanda açıklamıştı. Morrissey de Al Gore’a yazdığı bir mektupta etkinlikte kesinlikle et ve süt ürünlerinin yer almaması gerektiğini, eğer ki hayvan eti bulunursa bu etkinliğin tüm konseptine aykırı olacağını belirtti.

‘Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele etmek uğruna yapılan bir etkinlikte et olmasının, silahlara karşı bir toplaşmaya silahla katılmaktan farkı yok.’ ‘Eğer Live Earth/Yaşayan Dünya’da hayvan eti sunarsanız etkinliğin tüm konsepti ile dalga geçmiş olursunuz ki o zaman adını Ölü Dünya da koyabilirsiniz’, sözlerini kullanan Morrissey’in Rolling Stones’da yayınlanan mektubunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Dear Mr. Gore and Mr. Wall,

I am writing to ask you to do the one thing that will do the most good for the planet and the majority of its inhabitants: not serve meat or dairy products at Live Earth 2015. I don’t mean offering a vegan option-I mean not serving animal products at all. Otherwise, the event will make no sense-it’ll be “greenwashing.” Serving meat and dairy products at an event to combat climate change is like selling pistols at a gun-control rally. Your responsibility is to alert people to a crisis, not sell out to the vendors responsible for it.

Not only is it possible for venues to provide a 100 percent meat-free menu-as is done now at every concert venue in which I perform, including Madison Square Garden, where I have a show at the end of June-it’s also a moral duty.

We already know that raising animals for food is a leading cause of climate change and that moving toward a vegan diet is necessary to combat climate change’s worst effects. Animal agriculture severely affects the world’s freshwater supply and is a major contributor to global greenhouse-gas emissions, deforestation, loss of biodiversity, and air and water pollution, among many other harmful effects.

Since you can’t miss the fact that meat consumption is killing the planet-your own sponsor organization, the United Nations, states this-and since venues can and will cater vegan food for events, if you choose to serve animal flesh at Live Earth, you’ll be making a mockery of the very concept of the event, in which case it should be renamed “Dead Earth: We Contributed!”

Don’t be a denier of the causes of climate change. You know the facts. Make the right choice.

Sincerely, Morrissey