5

3 yıllık bir mazisi bulunan Montreux Jazz Festival‘ın bu yıl ilk kez düzenlediği ve caz müziğin gelecekteki yetenekli temsilcilerinin belirlendiği yarışmasının kazananı Islandman oldu!

Son yıllarda hem yayınladığı albümlerle hem de vermiş olduğu konserlerle yurt içinde ve yurt dışında dinleyici kitlesini arttıran Islandman, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleşen “Vitrin Güncel Müzik Buluşmaları”nda kazandığı Socar Turne Özel Ödülü’nün ardından bir başarıya daha imza attı. Yerli sahnemizin akustik-elektro triosu Islandman, 28 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında 53. kez düzenlenen Montreux Jazz Festival‘da da ödül kazanmayı başardı. Festivalin kuruşundan beri düzenlenen caz yarışmasına bu sene eklenen “Yetenek Ödülü” başlığı altında performans sergileyen grup, Alloe Blac, Richard Bona, Derrick Hodge ve Bugge Wesseltoft gibi alanında saygın sanatçı ve müzisyenlerin yer aldığı jüri tarafından birinci seçildi.

Elektronik seslerle buluşturduğu hipnotik gitarlar ve etnik ritmlerle müziklerine kimlik kazandıran Islandman, geçtiğimiz yıl Danimarkalı plak şirketi Music For Dreams tarafından yayımlanan ilk uzunçaları “Rest in Space” ile pek çok farklı coğrafyada konser vermeye devam ediyor. Şu sıralar yeni albüm çalışmalarına devam eden trio, gelecek yaz Avrupa ve Japonya turneleri ile müziğini yeni insanlarla buluşturmayı amaçlıyor. Ne diyelim? Yolunuz açık olsun!

Islandman‘in Montreux Jazz Festival‘daki performansına izlemek isteyenler hemen aşağıda yerini alabilir.