Bizler Türkiye’de 90’ların başında Tarkan’ın ‘Kıl Oldum’ şarkısını konuşurken Kraftwerk ile elektronik müzik yanardağını harekete geçiren Almanlar, techno müziğin derin darbesine hazırlık yapıyordu. Erkek popülasyonun baskın olduğu elektronik müzik sahnesinde 25. yılına yaklaşan Monika Kruse, her yönüyle özel bir prodüktör olarak karşımıza çıkıyor.

Berlin doğumlu olmasına rağmen Bavaria’ın başkenti Münich’te büyüyen Monika, müzik ile olan ilişkisine yaş gruplarının evcilik oynadığı dönemde piyano dersleri alarak başladı. Plaklara olan ilgisi ve hatırı sayılır düzeydeki arşivi ile Chrysalis Record şirketinde çalışmaya başlayan Monika, ilk Dj’lik deneyini 1991 yılında ‘Babalu’ isimli bir barda gerçekleştirir. Şimdilerde Almanların teenage sonrası r&b ve hip-hop tutkusundan hip-hop’ı yanına alıp funk ile birleştiren Monika, kısa süre sonra ‘Parkcafe’ isimli bir gece kulübünün resident dj’i olur. Münich techno müzik sahnesinde bir çok etkinlikte performans sergileyen Monika, 1995 yılında Richard Bartz, aka Acid Scout işbirliği ile ilk prodüksiyonunu gerçekleştirip müziğini Amerika ve İngiltere’ye taşımayı başardı. 1998 yılında Berlin’e taşınan Monika, Patrick Lindsey ile tanışıp  ‘Monika Kruse @ Voodooamt’ adlı projesi ile bir çok şarkı yayınladı! Aynı yılın sonunda artık kendi kalesini inşa etmek isteyen Monika Kruse, Terminal M istimini verdiği label şirketini kurdu.

90’ların sonunda yükselen techno akımını tam merkezde, Berlin’de yakalayan Monika Kruse, 1989 yılında 150 katılımcı ile başlayıp 10 yıl içinde 1.5 milyon kişinin aynı anda dans ettiği bir festivale dönüşen Love Parade‘in en büyük dans sahnesinin final seremonisinde performans sergiledi. 2000 yılında başlattığı ‘No Historical Backspin‘ isimli projesinden bir yıl sonra ‘Panorama’ isimli ilk albümünü yayınlayan Monika, yoğun House sound’larına yer vermeyi planladığı ikinci label’ı, Electric Avenue Recordings‘i kurdu. 2003 yılında yayınlanan ‘Latin Lovers‘ isimli şarkısı ile başta Berlin olmak üzere tüm Avrupa’da elektronik müzik sahnesinin önemli bir ismi haline gelen Monika, Panoramabar başta olmak üzere ünlü gece kulübünde performans sergilemeye devam etti. Techno müziğin ‘First Lady‘si olan Monika Kruse, 2012 yılında ‘Traces’ isimli 4. albümünü bizlerle paylaştı. 400’ü aşkın yayını ile elektronik müzik sahnesinin en üretken prodüktörlerinden biri olan Monika Kruse, 21 Haziran günü Minipax Festivali kapsamında Suma Beach‘te sahne alacak.