M

oda, isyandır. Sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanarak müziğe evrilmesiyle başlar o baş kaldırı. At koşturur gibidir ritim bazen modada, acelecidir. Bazen de bir o yana bir bu yana salınır ritim, yeryüzündeki tüm saatler aynı anda durmuşçasına. Karşınızda moda markalarının en agresif ritimlerinden en yumuşak huylu tınılara kadar seyrüsefer yaptığı reklam kampanyaları;

1. Kenzo’nun Şeytan Çıkarma Ayini

Tanıştıralım: Karşınızda Margaret Qualley‘nin dillere destan grotesk dansı ve üstünden seneler geçmesine rağmen hala işbu dansın etkisinden kurtulamamış bizler. Yönetmen koltuğunda ise Christopher Walken’lı “Weapon Of Choice” klibinden hatırladığınız Spike Jonze. Kenzo’nun 2016 yılında çıkardığı Kenzo World parfümünün reklam filminde Qualley o çılgın ve baştan çıkarıcı dans figürleriyle seksapalite fehvasına taklalar attırmıştı. Zira cümle âlem Qualley’nin pahalı ve sofistike zümrüt yeşili elbisesinin içinde kuğu gibi süzülmesini beklerken o, histerik dansıyla seyirciyi sersemletip ağzına vur lokmasını al ayarına getirmişti. Sia‘nın “Chandelier” klibinin koreografisinden hatırladığımız Ryan Heffington‘a ve filmin müziğini yapan Sam Spiegel & Ape Drums düosuna da yine yeni yeniden şapka çıkarttık.

2. Diesel’in Kusursuz Kampanyası

The Rolling Stones, Madonna ve Snoop Dogg gibi müzisyenlerin videolarını çeken Fransız yönetmen François Rousselet, Diesel’in “Go With The Flaw” reklam kampanyasıyla ideal güzellik anlayışına sağ gösterip sol  vuruyor. Akışa bırakmak anlamına gelen “Go with the flow” kalıbı yerine “flaw” yani “kusur” kelimesini kullanarak yapılan semantik yaklaşım kampanya sloganının altını dolduruyor. Diş tellerini, şehla gözlerini, dövmeleri, göz altı torbalarını kısacası sizi siz yapan her şeyi, en ufak detayı, en mikroskobik kusuru olduğu gibi bırakın; eksiklerinizle daha güzelsiniz.

Reklam filmine de titrek sesiyle vücudunuzdaki tüm hücreleri sabun gibi köpürten Edith Piaf’ın “Non, Je Ne Regrette Rien” (Hayır, hiçbir şeyden pişman değilim) şarkısı da cuk oturmuş.

3. Gucci ve Ötesi

Henüz Elon Musk uzaya araba göndermemişken Alessandro Michele’in fütüristik vizyonu Gucci’yi çoktan uzaya götürmüştü bile. Glen Luchford‘un yönettiği, sanat direktörlüğünü ise Christopher Simmonds‘ın yaptığı Gucci Sonbahar/Kış 2017 kampanyası mıh gibi aklımızda. Şimdi arkanıza yaslanın ve kemerlerinizi sıkıca bağlayın. 50’li ve 60’lı yılların fantastik bilim- kurgu filmlerine, Vic Elms & Barry Gray’in bestelediği ‘Space 1999’ parçasıyla ışınlanacağız. Bekle bizi Mr. Spock!

4. Miu Miu Gerçekliği

Tezatlıkların birbirinden nemalandığı New York sokaklarını deşifre etmek kapı deliği boyutlarındaki bir vizörden bile büyük resmi görebilen Steven Meisel gibiler için çocuk oyuncağıdır. Miu Miu’nun Sonbahar/Kış 2015-16 ‘Subjective Reality/Kişisel Gerçeklik’ kampanyasında kullanılan troposfere değen eyeliner’lar, timsah derisi desenli elbiseler, funky ayakkabılar, yataktan yeni kalktım saç modelleri ve maksimalist takılar 80’lerin aşırılığı ve dağınıklığını birebir yansıtmış. 80’leri 80’ler yapan asi ve anarşist gençler kadrosunda ise Mia Goth, Maddison Brown, Hailey Gates ve Stacy Martin gibi modeller yer alıyor; taksi çağırmak yerine otobüs durağında beklemek ise Miu Miu’nun deyimiyle onların kişisel gerçekliği. Kampanyanın keyif verici müziği ise Saunder Jurriaans ve Daniel Bensi‘ye ait.

5. Balmain Ordusunun Marşı: Wolves

Bir gün kurulursa şaşırmam. NATO gibi marka sonuçta.

Steven Klein’ın emsalsiz objektifinden türeyen kampanya görselleri haricinde, Balmain ordusu Kanye West liderliğinde yeni bir marşa imza atmıştı. Her taşın altından çıkan Sia, Vic Mensa ve ele başı Kanye West‘in güç birliğinden doğan Wolves klibini yeniden hatırlayalım.

BONUS:

Beyoncé‘nin dilemması “Lemonade”in, Kendrick Lamar‘ın “m.A.A.d” ve Flying Lotus‘un “Until the Quiet Comes” kliplerinin yaratıcısı Kahlil Joseph‘ten bir başyapıt daha: Music is my Mistress. Kenzo’nun yeni kısa filminde moda aklınıza gelen en son şey. Kadınları, Afrikalı ya da Asyalı film yapımcılarını sürekli arka plana itenlerin sadece beyaz ve erkek olana yöneldiği çatlaklarla dolu bir sistemde siz Kenzo gibi bir marka olsaydınız napardınız? O çatlağı yan mahalle markaları gibi ağzınızdaki sakızla tıkayacak haliniz yok ya, tabii ki forsunuzu en şık biçimde kullanırdınız. Kenzo da ona yakışanı yapmış.

Jesse Williams ve Tracee Ellis Ross’un başrollerini paylaştığı kısa filmin müzikleri ise Kelsey Lu ve Ish’e ait. Sonuç: Şahane.

Zeynep Gür