Son yıllarda müzik sahnesinin çatısını oluşturan elektronik müzik, performans odaklı gidip sürekli evrilse de değişmeyen bir gerçeği barındırıyor: Kadın prodüktör ve DJ eksikliği (bknz. ‘Resident Advisor Top DJ’s of 2014’ listesi). Bu oransal düşüklük yerli elektronik müzik sahnemizde de pararlellik taşımasının yanı sıra başarılı örnekleri de içerisinde taşıyor. Bunlardan biri de 1.5 senedir FG 93.7 bünyesinde yer alarak program yapan Sevil Soylu. Sevil, Rave Mag’in podcast serisi ‘Private Party’in hem yeni konuğu oldu hem de kendisi hakkında merak ettiklerimizi yanıtladı!

1.Şimdi biraz loş bir ışık açalım ve müzik ile buluşma noktana dönelim. Peşinden gittiğin ve hep içinde kaldığın bu dünyadan bize biraz bahseder misin?

Yaklaşık 3 senedir müzikle uğraşıyorum. 2013 yazında Çeşme Fun Beach’te çalıyordum. O sıralar U.f.u.k ile tanışma fırsatım oldu. Otto Çeşme’de onunla beraber çalma şansını yakaladım. Onun desteğiyle her şey istediğim yönde ilerlemeye başladı. 2 yaz öncesi sanırım şu ana kadar geçirdiğim en güzel yazdı diyebilirim. 1.5 senedir FG 93.7 Radio’da her ay perşembe gecesi 01.00 – 02.00 arasında çalıyorum. İstanbul’a geldiğimden beri de her şey daha yoğun bir şekilde ilerliyor.

2.Bir çoğumuzun kulaklığında ilk çalan şarkı elektronik müzik değildi. Seni elektronik müzik ile kesiştiren şey neydi?

Elektronik müzik 2011 yılında okuldan bir arkadaşım sayesinde hayatıma girdi. Daha öncesine gidersek iki abim var ve ikisinin sayesinde ben daha küçükken onların dinledikleriyle ve onlardan öğrendiklerimle kesişmişti aslında. Oyunculuk eğitimi aldığım süreç boyunca da şan ve solfej dersleri alıyordum. Müzik, öncesinde ufakta olsa hayatımda hep vardı.

3.Ülkemizde çok fazla olmasa da, bir kesim dinleyici olarak kalıp başka kesim ise DJ’lik ve hatta sonraki adım olan prodüktörlük kısmına geçiş yapıyor. Seni performans sergilemek için tetikleyen etmenler nelerdi?

Doğrusunu söylemek gerekirse , ilk başta (en azından benim açımdan) bu kadar ilerleyebileceğini tahmin etmemiştim. Evet, müziği gerçekten çok seviyorum, çok fazla uğraşıyorum. Başladığımdan beri ciddi anlamda çaba sarfediyorum ve elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Müzikle ilgili kafamda fazlasıyla plan var. Beni performans sergileme noktasına iten şey bir yana sadece sevdiğim müziği yapmak istiyordum. Bir takım güzel tesadüflerle beraber bu gerçekleşti ve gelişti.

4.Bir DJ olarak herhangi bir şarkının setine girebilmesi için sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Şarkının daha ilk girişinden aslında hissediyorsunuz setin bir parçası olması gerektiğini ya da gerçekten iyi müzik olduğunu, yani en azından benim için böyle en önemlisi de insanları bir yerden yakalayabileceğini hissetmek. Bunun geri dönüşü güzel olunca da yaşadığınız mutluluk başka hiçbir şeyde yok sanırım. O zaman da doğru yolda ilerlediğinizi görüyorsunuz..

5.Hazır loş ışık açılmışken 3 yıl sonra Sevil Soylu olarak nasıl bir yere sahip olmak istiyorsun elektronik müzik sahnesinde?

Müzik konusunda eğitim alıp daha bilgili ve donanımlı bir şekilde, kendi müziğimi yapmak istiyorum. Takip ettiğim müzisyen ve prodüktörlerle çalışma fırsatı yakalama ve ortak bir projede yer alma hedeflerim arasında. Bildiğiniz gibi Türkiye’de hatta dünya da bile kadın dj olarak iyi birşeyler yapabilmek için daha çok çaba sarfetmek gerekiyor. Bende bunu başarabilmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.