Elektronik müzik sahnemizin kendi müziğini yapan azınlık kanadında yer alan Can Cakmakcı ve İlker Ciftci‘nin ortak projesi Men With A Plan, başarılı çalışmaları arasına hafta başında yayınladıkların ‘This Is What You Want, This Is What You Get’ EP’sini de ekledi. Aynı zamanda Partapart Records‘un da kurucuları olan bu ikili ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Ekleme: Men With A Plan, gelecek ay Çeşme, Fly-INN Beach’de düzenlenecek Sense Festivali’nin ilk ayağında performans sergileyecek isimler arasında.

Men With A Plan, aynı zamanda Rave Mag podcast serisi Private Party’e konuk oldu. Dinlemek için;

1. Aslına bakarsanız epey bir süredir elektronik müzik sahnesinin içerisindesiniz. Biraz kendinizden ve müziğin hayatınızdaki yerinden bahseder misiniz?

Can: İlker’le birlikte 2008 yılından beri kendi parçalarımızı yazıyoruz. Uzun yıllar dj olarak edindiğimiz farklı birikimlerimizi bir araya toplayarak 2008 yılında beraber müzik yapmaya başladık. En başından beri sevdiğimiz ve duymak istediğimiz tınılar üzerinden ilerledik ve prodüksiyon sürecinde anlamlı tecrübeler kazanarak içimize çok sinen bir iş olan “Batteries Not Included” albümünü 2011’in başında Remoov Records‘dan çıkardık. Albümün çıkışından itibaren DJ’liğe devam etmekle beraber bu sefer içimizde kendi parçalarımızı “canlı” çalmak isteği doğdu. Ve 2013 ün sonuna kadar uzun bir süre canlı performanslarımızı gerçekleştirdik.

İlker: Bunu yaparken başta bilgisayar temelli olan performanslarımızı daha sonrasında prodüksiyon sürecindeki hissayıtını koruyarak tamamı analog ekipmanlarla sergilemeye başladık. Asil bu süreçte çok eğlendik ve daha sonra da bir süre yeni parçalar ve biraz daha olgunlaşmak için kendi stüdyomuzu kurarak gecelere biraz ara verdik. Müzik bizim için,  hayatımızda sorumlu olduğumuz şeyleri gerçekleştirmeye çalışırken bir yandan bizi hayatın rutininden koparan ve birazda olsa bizi uzaklaştırabilen bazen yepyeni kapılar açan ve koşulsuzca hep çok yakın mesafede olan o sebeple de değerini çok iyi bildiğimiz bir dostumuzdur. Nedir bu sorumluluklar; Can yönetmenlik yapıyor ben ise ses mühendisliği yapıyorum.

2. Ülkemizde elektronik müzik dinleyen kesim ve bunu DJ olarak servis eden kişilerin sayısı son yıllarda ciddi bir artış göstermekte ama bu artış prodüksiyon kısmında aynı değil. Kendi müziğini üretenler tarafına geçersek bunun gerekçeleri nelerdir?

Aslında kısmen katılıyoruz.. Evet ülkemizde elektronik muzik dinleyen kısmında ciddi bir artış var ve  bizce prodüksiyon kısmı da giderek artıyor. Uzun zamandır elektronik muzik sahnesinin içindeyiz ve gerçekten sürekli yeni insanlar tanımaya başladık ve bu güzel bir şey. Bu sebeple Partapart Records u kurduk. Tabii ki her zaman için şunu söylemekte fayda var, önemli olan sayı değil nicelik.

3. Soundcloud üzerinden yayınladığınız şarkıları dinlediğimde electronica, house, techno gibi farklı türlerde üretim yapmışsınız. Bu zamanla evrilen bir şey mi yoksa sınırları belli olan bir müziğiniz yok mu?

Aslında ilk günden beri hissiyat olarak değişen pek bir şey yok sadece dönemsel olarak dinlediğimiz ya da dinlemediğimiz şeylerin etkisinde kalabiliyoruz. Çok fazla sınırlarımız olduğunu söylemem. İstediğimiz hissiyata hizmet ediyorsa Bir sonraki EP’miz krautrock bile olabilir. Tür, tarz dediğiniz şey onu yaratan kişinini yansıttığı salt hissiyattır.

4. Geçtiğimiz yıl Berlin’in önemli gece kulüplerinden Ritter Butzke’de performans sergilediniz. Gözlemlediğiniz şeyler nelerdi, biraz bahseder misiniz?

Berlin Music Week kapsamında gerçekten çok özel bir kitlenin Berlin’de toplandığı bir zaman Ritter Butzke gibi önemli bir sahnede çalmak sahiden bizim için muazzam bir deneyimdi. İnsaların muziğe yaklaşımı, şehrin sizi kabul edişi, her köşede rastaladığınız ilhamlar sizi gerçekten bambaşka bir zamana taşıyor. Ama şunu söyleyebiliriz ki İstanbul’un potansiyeli de Berlin’den aşağı değil. İyi klüpler ve dinleyicinin saf olarak müzikal açıdan yaklaşması asıl farkı yaratıyor.

5. 16 Mart’ta Partapart Records etiketiyle ‘This Is What You Want , This Is What You Get’ isimli bir EP yanınladınız. Preview’den anlaşıldığı kadarıyla techno bir çalışma bizi bekliyor. Siz neler söylemek istersiniz?

EP hakkında  daha önceden yayınladığımız parçalara göre daha “DJ friendly” diyebiliriz. Genelde DJ setlerimizin enerjisi canlı konserlerimize göre daha yüksek oluyor. Önümüzdeki sezon da canlı konserlerimizde de bu enerji seviyesini yakalıyor olacağız. EP de bunun bir habercisi diyebiliriz Bu aralar biraz partilemek istiyoruz 🙂

6. Men With A Plan’ın beş yıl sonrasına gitsek. Neler var hayalinizde? Nerede konumlandırmak istersiniz kendinizi?

Stüdyomuzda, belki de biraz şehir dışında daha az beton daha fazla yeşil bir yerde, daha izole bir şekilde ve müzik yapmak için daha fazla zamanımızın olduğu günler hayal ediyoruz.

Soundcloud | Facebook | Partapart Records