Skrillex üretimlerini EP’ler (kısa çalar, mini albüm) halinde yayınlamasıyla popüerliğini perçinledi. ‘Recess’ albümünün çıkışına kadar bu yöntemle parçalarını dinleyicilere sundu. 2011 yılından beri üzerinde çalıştığı ‘Recess’ albümünü 2014’ün mart ayında kendi plak şirketi OWSLA‘dan yayımladı.

skrillex-alien-rideSkrillex, kendi klasik sound’unu dubstep, electro house, trap, reggaeton türleriyle harmanlayarak üretmiş. Özellikle son yılların popüler bass müziği Trap‘in etkisi çokça mevcut. Kendisinin tanımıyla brostep türünün hegamonyasında bir çalışma olmuş. Fakat önceki çalışmalarına nazaran daha underground ve popüler çizgiden uzak. Bu bağlamda üzerindeki yoğun basķıyı kendi manevrasıyla uzaklaştırmış. Öte yandan albümde farklı tadlara çok az yermiş. Coast is Clear kulaklarda güzel tadlar bırakıyor. Enteresan çalışmaların azlığı biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Keza Leaving EP’si ve soundtrack çalışmalarındaki gibi sıradışı parçaları albüme entegre etse şu an Recess için en iyi kayıtlarından biri olduğunu rahatça söyleyebilirdik.

Albümün konuk sanatçı listesi epey ilginç; Diplo, Alvin Risk, Chance the Rapper, Kill the Noise, Ragga Twins, Fatmn Scoop, Kid Harpoon, Niki and the Dove‘dan oluşan kalabalık arkadaş ekibi yardımlarını esirgemeyerek albüme farklı tatlar bırakmışlar.