M

üzik dünyasının sayılı prestijli ödüllerinden biri olan Mercury Prize , dün gece görkemli bir tören ile sahibi buldu. Yıldızlar karmasından oluşan bir aday listesine sahip 2016 Mercury Prize’ın kazananı “Konnichiwa” isimli 4. albümü ile Skepta oldu!

1992 yılında British Phonographic Industry ve British Association of Record Dealers tarafından Brit Ödülleri‘ne alternatif olarak başlatılan Mercury Prize, zamanla Birleşik Krallığın en prestijli müzik ödülü olmayı başardı. Bu yıl Skepta, David Bowie, Radiohead, ANOHNI, Bat for Lashes, Savages, the 1975, Laura Mvula, Michael Kiwanuka, Kano, Jamie Woon, ve the Comet Is Coming‘den oluşan sağlam bir aday listesine sahip olan Mercury Prize’da ödül Kuzey Londralı grime ve hip hop sanatçısı Skepta’nın oldu. Clara Amfo, Jarvis Cocker ve Annie Mac yer aldığı jüride Cocker; “Jüri olarak David Bowie’nin Hammersmith Apollo’dan dünyaya baktığında kimin ödülü kazanmasını istediğini düşünerek kararımızı verdik.” sözlerinin ardından kazananın Skepta olduğunu duyurdu.

Mercury Prize’a aday olan sanatçıların çoğunun törende canlı performans sergilediği gecede, Michael C. Hall, David Bowie’nin “Lazarus”unu seslendirerek geçtiğimiz ocak ayında kaybettiğimiz efsaneyi andı. Geceden elimizde olan tüm performansları aşağıda sıraladık.