Magnetic Fields 1991’deki ilk albümlerinden beri genel olarak lo-fi tarzında müzik icra etseler de, asıl meziyetleri; melodisini yitirmeden kalbimize işleyen şarkılar yazmak olan gruptur. 2008 tarihli albümleri ‘Distortion’da ise yer yer noise pop’a kayan tavırdan uzaklaşıldığı, ’69 Love Songs’da ise hakim olan akustik hava 2012 tarihli ‘Love at the Bottom of the Sea’ adlı albümlerinde ise ukulelerle desteklenerek daha da folk sound’a kaymıştır.

Grubun lokomotif elemanı ise Stephin Merritt olup, çoğu vokali yapıp, şarkı sözleri ve besteleri de yüklense de grubun diğer üyeleri ise oldukça dikkat çekici. Çelloda Sam Davol, gitarda John Woo, bazı şarkılarda da ana vokalde tatlı yorumuyla Claudia Gonson varken asıl süpriz ise akordiyonda Lemony Snicket ile karşımıza çıkıyor.

Albümlerindeki şarkıların en önemli özelliği ise, şarkının anlattığı hikaye ile şarkının melodisinin tamamen zıt olmasıdır. Örneğin çok komik bir hikayeninin çok oturaklı bir melodisi olabilir. Bu da grubu diğer çoğu lo-fi gruptan ayıran özelliğidir. Tematik albümler düzen grup aynı zamanda soundtrack albümlerde yapmaktadırlar. Pieces of April’in müziklerini yapan grup aynı zamanda The Adventures of Pete and Pete’e de katkıda bulunmuşlardır. “The One You Really Love”, “All My Little Words”, “California Girls” ve “Sweet-Lovin’ Man” grubun dikkat çeken şarkılarındandır.

Hemen hemen çoğu şarkısında yüzümüze kırık bir gülümseme yerleştiren bu grubu takipte kalalım!