Yaz ayları müzik severler için festivallere kavuşmanın yanı sıra yeni albümlerin ceplerimize doluştuğu ve hangisini dinleyeceğimizi şaşırdığımız aylardır. Yeni albümünü servis edip tüm yaz boyunca festivalden festivale koşturacak grupların/sanatçıların yeni çalışmalarını ortamlara saldığı mayıs ayının tam ortasındayız. Ceplerimiz şimdiden ağırlaşmaya başladı bile. İşte bu ay kavuştuğumuz/kavuşacağımız ve muhtemelen tüm yaz boyunca dinlemekten sıkılmayacağımız 7 değerli albüm.

1. Mumford & Sons – “Wilder Mind”

Mumford and Sons in concert - London

3 yıl önce yayınladıkları son albümleri ‘Babel’ ile hem Grammy hem de BRIT’de yılın en iyi albümü ödülünü kazanmayı başaran İngiliz grup, folk etiketli müziklerinden uzaklaşıp alternative ve indie rock’a doğru yelken açtılar. Kariyerinde böyle büyük bir müzikal değişiklik yapmak elbetteki risk taşıyor. Hemen yanı başlarında Coldplay kötü bir örnek olarak duruyor. Ders aldıklarını düşünüyorum.

2. Best Coast – “California Nights”

best coast

2010 çıkışlı ilk albümleri ile müzik sahnesini heyecanlandırmayı başarsalar da üç yıl önce yayınladıkları son uzunçalarlarında vasatın üstüne çıkmadılar. Lo-fi etiketli müziklerini alternative rock ile değiştirerek karşımıza çıktılar ve yazın dinlenecek albümlerden birine imza attılar.

3. Hot Chip – “Why Make Sense?”

hot_chip

Kendilerini 13 Haziran günü One Love Festivali‘nin ilk gününde yeni albümleri ile dinleme şansına erişeceğiz. 6. stüdyo albümleri ile kapımızı çalan İngiliz grup, synth-pop ve alternative dance etiketli müzikleri ile sadece yaz aylarının değil tüm yılın en iyi çalışmalarından birine imza attı.

4. Unknown Mortal Orchestra – “Multi Love”

Unknown Mortal Orchestra

Amerikalı ve Yeni Zelandalı müzisyenleri oluşturduğu proje, iki yıllık bir aranın ardından Jagjaguwar etiketli albümlerini ay sonunca bizlerle paylaşacak. Indie/psychedeli rock ve lo-fi eksenli müzikal duruşlu grup, şuana kadar sadece albümleri ile aynı taşıyan şarkılarını yayınladı. Yorum sizin.

5. The Vaccines – “English Graffiti”

THE VACCINES

2011 çıkışlı ilk albümleri ile Britanya albüm listesinde 4 numarada bıraktıları yerlerini bir sonra yayınladıkları ikinci albümleri ile zirvede tamamlayan grubun yine kalıcı izler bırakacaklarını düşünüyorum.

6. The Tallest Man on Earth – “Dark Bird Is Home”

The Tallest Man on Earth

10 yıla merdiven dayayan müzik kariyerinde 4. stüdyo albümü ile bizlere folk, indie folk eşliğinde huzurlu bir mevsim geçişi yaptırmaya geliyor kendisi.

7. Brandon Flowers – “The Desired Effect”

Brandon-Flowers-2015

The Killers‘ın frontman’ı 2010 yılında çıkardığı ilk solo albümde vasat bir iş ortaya çıkarmıştı. Bir çok tarzı barındıran albümden ders çıkardan Brandon, new wave, synthpop, alternative rock etiketli yeni uzunçaları ile kendini affettirmeye hazırlanıyor.

Bonus: Florence + The Machine – “How Big, How Blue, How Beaufitul”

florence

Florence Welch, mayıs ayında yayınlamıyor ama resmi olarak 1 Haziran‘da çıkartacağı 3. albümü ile yazın açılışını yapıyor. Bu zamana kadar yeni albümden “What Kind of Man”, “St Jude” ve “Ship to Wreck” isimli şarkılarını bizlere ikram eden grubun şimdiden yılın en iyileri arasında yer alacağını söyleyebilirim.