İllüstrasyon: Elizabeth Renstrom

H

ikaye anlatımı ve müzikleriyle bağımlılık yapan Master of None’ın arkasındaki isim Aziz Ansari, hem kendi hayatını, hem de diziyi etkileyen şarkılardan küçük bir seçkiyle karşımızda!

Komedyen Aziz Ansari ve Alan Yang‘in elinden çıkan Netflix yapımı Master of None, ikinci sezonuyla şu sıralar çok konuşuluyor. Ansari tarafından canlandırılan Dev Shah adında bir oyuncunun, Hint asıllı bir Amerikalı olarak hem iş yaşamını, hem de gönül ilişkilerini dengelemeye çalışmasını konu alan yapımın bu kadar sevilmesinin en önemli yanlarından birisi de, el emeği göz nuruyla seçilen müzikleri elbette. Her bölümde hikayeyi şarkılarla pekiştiren, telefona sarılıp Shazam açtıran dizide, 2Pac‘dan David Bowie‘ye, Peppino di Capri‘den Soft Cell‘e uzanan, yer yer vintage, yer yer modern, ama her anlamda geniş derinlikte bir seçki söz konusu. Dizinin yaratıcılarından Ansari de müziğin hayatındaki yerini özetlerken benzer yollardan geçiyor:

Dinlediğimi hatırladığım ilk şarkı:

Michael Jackson – ‘Beat It’

“Çocukken bunu çok dinlerdim, ne kadar popüler olduğunu hatırlıyorum. Evde kaseti vardı.”

Satın aldığım ilk albüm: 

Vanilla Ice – ‘To The Extreme’

“Yalan söyleyip The Smiths demek isterdim, ama Ice Ice Baby çok ağıza takılan bir şarkıydı. Herkes dinliyordu bunu. Şu an bayağı gelse de, o zamanlar çok popülerdi.”

Artık dinlemeye katlanamadığım şarkı: 

Mina – ‘Se Piangi, Se Ridi’

 “Bu şarkı Master of None’ın ikinci sezonunun sonunda çalıyor. Son sahneyle çok fazla oynadığımız için, video edit odasında bu şarkının başlangıcını binlerce kez duydum, bu yüzden şimdi ne zaman duysam dizinin sonunu toparlamaya çalıştığımız o sıkıntılı zamanlar aklıma geliyor.”

Gittiğim ilk konser: 

Ozzfest ’98

“Yeniyetmeyken Ozzfest’e gitmiştim. Güney Carolina’daydım ve orada pek konser olmazdı, o yüzden gittiğim ilk şey Ozzfest oldu. Gitar çalmayı çok seviyordum, festivalde de Ozzy Osbourne ve Tool sahne alıyordu, yani hoşuma gitti.”

Şu sıralar aklımdan çıkaramadığım şarkı:

Kendrick Lamar – HUMBLE.

“Albümün tamamı çok iyi. Bu belki klişe bir cevap ama her yerde kulağınıza çalınıyor. Gerçekten çok iyi.”

Master of None’ı en çok etkileyen besteci:

Ennio Morricone

“Master of None’da bir çok farklı şarkı ve beste kullanıldı ama ikinci sezonda özellikle İtalyan müziği kullandık. İtalyan disko şarkıları ve Ennio Morricone kayıtları çoğunluktaydı.”