M

arvel’in X-Men evreninde omega seviyesindeki mutantının hikayesini anlatan Legion dizisi tüm hızıyla devam ederken dizinin bitmesini beklemeden playlistini hazırlayalım üzerine düşünürken ya da hakkında konuşurken tekrar tekrar dinleyelim istedik.

Biz daha önce olduğu gibi yine dizi incelemesi kısmını geek dostlarımıza bırakarak müzikler ile ilgili bir kaç şey söyleyerek, playlist’i ortaya bırakalım. Öncesinde de bu yazı yazılırken 8 bölümden henüz 6’sının yayınlandığını belirtelim ki şu an bilmediğimiz olaylar ileride bu yazıyı çürütmesin.

legion soundtrack

Pink Floyd’dan ve solo işlerinden hüzünle andığımız “Syd Barrett”in ismini oyuncu Rachel Keller’e verilmesi dizinin geçtiği dönemlere yaptığı saygı duruşu mu yoksa dizi boyunca sunulan “gerçeklik” kavramı çerçevesinde bizim için ufak ekmek kırıntıları mı emin olamasak da bu değerli ismin dizide bol bol geçmesinden hoşnut olduğumu kendi adıma söyleyebilirim.

Dizinin yayınlanmış müzikleri Fargo başta olmak üzere daha önce de pek çok yapımın müziklerini yapan Jeff Russo tarafından hazırlanmış. Açıkçası tema müzikleri içinde karşıma vurucu bir şarkı çıkmadı ancak bu şarkıların diziyi izlerken bize usulca yaklaşıp, gerildiğimiz heyecanlandığımız anların yakıtı niteliğinde olduğunu düşünürsek misyonunu başarılı bir şekilde yerine getirdiğini söyleyebilirim.

legion soundtrack

Beni bu playlist’i yapmaya iten ve yükselten ise dizinin arasına serpiştirilen müziklerin seçimi; İçerisinde “Nina Simone, The Rolling Stones, gibi ikonların yanı sıra psychedelic rock dünyasının önemli gruplarından The Association, ikonik rock grubu The Who, provakatif kimliğiyle bildiğimiz Serge Gainsbourg, alto saksafon virtüözü Sonny Simmons, Radio Head şarkısından sonra Radiohead’in adını aldığı avant-garde grup Talking Heads ve Radiohead’in kendisine kadar uzanan çeşitlilikte müzik tarihine adını kazımış çok değerli isimlerden oluşan bir dizi müziği ortaya çıkmış.

Dizinin müziklerinde yer alan isimler tek bir çizgide gözükmese bile aslında şarkıların yarattıkları dünya açısından ortak paydada buluştuklarını ve bunun dizi dünyası ve David’in dünyaları ile örtüştüğünü söyleyebilirim.

David’in karakterleri, karakterlerinin arasındaki karşıtlık, David’in karakterlerle yaşadığı sorunlar, dizide geçen dönemler, Syd ile yaşadığı “Zihinsel Romantizim” bunların hepsi dizi müziklerindeki çeşitliliğin sebebini ortaya koyuyor.

Kendisinden ve müziklerinden son derece memnun olduğum Legion’ı yavaş yavaş, sindire sindire izlemenizi tavsiye ediyorum. Zira maraton yapayım diyerek başladığınız bölümlerin beyninizin bazı loblarında aşırı ısınmaya sebep olma ihtimalini yüksek görüyorum.