Bilindiği gibi Romanların hemen hemen hepsi müzisyendir. Onların müziği tutku doludur, atalarından kalan ritimler ile herhangi bir Caz parçasına büyülü bir nüans katabilirler. Buna rağmen kimliklerinden dolayı çok az Roman hakettiği başarıyı elde edebilmiştir. Lakin Django Reinhardt isminde Manousches bir dahi bu anlayışı değiştirene kadar.

1910 Belçika doğumlu Jean Babtiste Django Reinhardt, çok küçük yaşta keman, banço ve gitar çalmasını öğrenmiştir. Tam bir Roman gibi büyüyen Django, yerleşik toplumun  ahlaki değerleri dışında büyümeyi başarmış ve kendini tamamen geliştirip zamanın en büyük gitaristlerinden biri olmuştur. Müziği hissetme yeteneği ve  inanılmaz ustalığı sayesinde kısa sürede ismini duyurmayı başarmıştır. Besteci, gitarist, grup lideri hatta  Avrupa Cazı’nın Babası olarak anılır.

20’li yılların popüler New Orleans Cazı’na eklediği Fransız Valsi’ni geleneksel Roman yani Gipsy Swingi ile birleştirerek Avrupa Cazı’na hayat vermiştir.

18 yaşında, alev alan karavanında yaralanan sol elinin, yüzük ve serçe parmağı sakat kalmıştır. Bunun üzerine uzun bir iyileşme dönemi yaşayan Django, bu sürede artık eskisi gibi kullanamayacağı sol eli için yeni bir gitar çalma tekniği geliştirir. Bu teknikte çaldığı melodi için sadece orta ve işaret parmağını kullanmıştır. Akorlar için de sınırlı ölçüde yüzük ile serçe parmağını kullanırken, yaygın olarak başparmağından yardım almıştır.

1934’de kemancı Stéphane Grappelly ile birlikte Du Hot Club de France beşlisini kuran Django Reinhardt, bu beşli ile sansasyonel bir başarı elde etmiştir. Du Hot Club de France 1939 yılına kadar başarısını sürdürürken başlayan 2.Dünya Savaşı grubun dağılmasına  neden olur. Stéphane Grappelly savaş sonuna kadar Londra’da kalırken, Django Paris’te kalmış ve ilerleyen yıllarda müzik çizgisinde hafif bir değişiklik yapmıştır. Kurduğu yeni Django Reinhardt beşlisi ile solo gitar, keman yerine klarnet, bas ve davul çalmıştır.

1953 Yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu vefat eden Django hala bütün Manousches’lerin, Sinti’lerin yani bütün Avrupalı Romanların gururudur.

 

Django Reinhardt & Stéphane Grappelli – Minor Swing