L

uke Cage, Marvel-Netflix işbirliğinde, Daredevil ve Jessica Jones’tan sonra ve Iron Fist’ten hemen önce, başarılı soundtrack’leri ile hayatımıza girdi.

Son dönemde alt kültür içerisinde en hızlı yükselen alanlardan birisi de çizgi romanlar. Giderek artan takipçileri ve ülkemizde de başlayan festivaller ile kitlesini genişleten bu kültür, dünya çapında da yükselen popülaritesini özellikle beyazperde ile daha da geniş kitlelere yayabiliyor.

Marvel Cinematic Universe ile sinema dünyasında giderek genişleyen bu kültür, dizi alanında Jessica Jones, Daredevil, Agents of S.H.I.E.L.D gibi yapımlar ile etki sahasını genişletiyor. Bu işlerden heyecan verici kısmına örnek olabilecek son yapım olan Luke Cage, geçtiğimiz cuma günü Netflix’te yayınlamdı ve serverlarının çökmesine sebep olacak kadar ilgi çekti.

Dizinin sinematografik incelemesini ve “Easter Egg”lerini pek sevgili geek dostlarımıza bırakıp müziklerinden hızlıca bahsedelim.

tumblr_oeccecxjqa1qbqac0o1_1280

Yakın zamanda yine Netflix’te yayınlanan ve müzikleri ile bizi kendine hayran bırakan “The Get Down” sonrasında Harlem sokakları, Bronx civarları bize siyahi Amerikalıların dinlediği ve yaşadığı müzik akımının Funk ve Disco’dan Hip Hop’a olan geçisine hazırladı. Luke Cage de tam bu noktadan işi kaldığı yerden devam ettirmiş.

Disco, Funk, Instrmental Hiphop, R&B ve Rap arasındaki geçişkenlik dizi ve hikaye ile çok uyumlu ve izleyicilere atmosferi ve ruh hallerini anlayabilmesi için rehberlik yapıyor.

Dizinin dün yayımlanan orjinal soundtrack’i Adrian Younge ve Ali Shaheed Muhammad tarafından hazırlanmış. Ayrıca dizi içerisinde Nina Simone, Joo Lee Hooker, 2Pac, The Notorious B.I.G, Nas, Sharon Jones, Ernie Haris, RJD2 gibi pek çok önemli müzisyenin çok keyifli çalışmaları yer alıyor.

Biz de hazır haftanın sona gelmişken müzikle dolu yeni bir başlangıç yapmanız için sizlere bu güzel dizide yer alan şarkılardan bir playlist oluşturduk. Herkese keyifli dinlemeler dileyip ilgilileri, Harlem sokaklarının renklerini hissettiren aşağıdaki playlist’e alalım.