U

luslararası Festival Forumu, bu sene ikinci toplantısını Londra’da gerçekleştirdi. 28-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenen toplantının ana başlıklarından biri de “Turkey 2016”ydı. Toplantıya katılan ülkemizden temsilciler, bu yıl yaşanan üzücü olayların ardından Türkiye’nin kültür-sanat sahnesindeki son durumunu anlattı.

Özellikle son bir yıl içinde yaşanan üzücü olayların ardından kültür-sanat sahnemiz ağır bir darbe aldı. Sanatçıların büyük bir bölümünün performanslarını tek tek iptal etmesinin ardından kültür-sanat sahnesinin sadık takipçileri olarak hayal kırıklığı ve büyük bir boşluk içerisindeydik. Yaşanan bu olumsuz tabloya rağmen yeni sezonda oldukça önemli isimler ile sahnelerini süsleyen organizasyonlar/kuruluşlar var güçleri ile çalışarak ayakta kalmayı başardı.

Tekrardan eski günlerine dönmeye çalışan kültür sanat sahnemizi destekleyecek bir güzel haber de Londra’da yaşandı. Glastonbury, Coachella gibi organizasyonların katılımıyla sağlanan Uluslararası Festival Forumu, Londra’da toplandı ve konu başlıklarından biri de “Turkey 2016” idi. Geride kalan zor zamanların ardından menajer, ajans, sanatçı ağını sağlamlaştırmak için düzenlenen “Turkey 2016” oturumu, ülkemizden İKSV, Pozitif, Ticketmaster, Zorlu PSM, BKM, GNl Entertainment ve Biletix’in katılımıyla gerçekleşti.

Forumda “Turkey 2016” konu başlığı altında ülkemizi temsil edenlerin konuşmalarının özeti ise şöyle:

İKSV Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin:

“Bugün burada Türkiye’deki kültür-sanat sektörünün 2016 yazının yoğun gündeminden nasıl etkilendiğinden ve sektörün farklı aktörleri olarak karşımıza çıkan durumlara nasıl adapte olduğumuzdan bahsetmek üzere bir araya geldik… Kültür ve sanat alanında çalışan kurum ve kuruluşlar Türkiye’de hem sanatçılar hem de sanatseverler için önemli platformlar oluşturuyor. Aynı zamanda buradaki kültür-sanat yaşamı, Türkiye’yi uluslararası bir toplumun parçası yapan değerler arasında yer alıyor. Kültür-sanat, barış ve diyalog ortamının sağlanması ve canlandırılmasında da çok önemli bir rol oynuyor. Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada müziğin birleştirici, iyileştirici gücüne çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Önümüzdeki dönemde yine kültür ve sanat alanında birçok çalışmada uluslararası ajanslar ve festivallerle işbirlikleri yapmayı heyecanla bekliyoruz,”

Pozitif Kurucusu Ahmet Uluğ:

“Bu panelin temelinde, Türkiye’deki kültür, sanat ve eğlence sektörünün oyuncularının sanatçılarla diyaloglarında ortak bir söylem benimseme arzuları yatıyor. Sadece yıllardır Türkiye’nin değil, bugün tüm dünyanın karşı karşıya olduğu terör olayları nedeniyle geliştirdiğimiz, etkinlik, mekan, sanatçı ve seyirci güvenliği, sanatçı tarafını ikna etme reflekslerimiz gibi kritik konularda edindiğimiz tecrübeleri uluslararası partnerlerimizle paylaşmak istiyoruz. Ülkemizde kültür sanat ve eğlence her zaman olduğu gibi kitlelerin yaşamındaki önemini devam ettiriyor. Bu panelde de bunu anlattık.”

Umarız bu forumun ardından sanatçıların Türkiye’ye olan bakışları biraz olsun değişir ve sevdiğimiz içinleri tekrardan şehrimizdeki mekanlarda dinlemeye başlarız.