Şüphesiz koltuğumuza yaslanıp derin düşüncelere dalmaya başlayacağımız vakitlerde, beynimizi boşaltacak ve düşünmemize yardımcı olacak şarkılar ararız. Leon Bridges, bu ihtimali değerlendirip, eksikliği görmüş olacak ki, “Coming Home” isimli albümünü bizlerle paylaşmış.

Albümü ilk dinlemeye başladığımızda 2015 yılında değil de, sanki vintage’i yaşıyor gibi oluyoruz. Ve sanıyorum albümün ruhunu da “Vintage” ismini vermemiz pek de yanlış olmayacak.

Leon, belirli tabuları yıkıp, “Otis Redding”, “Lou Rawls” gibi isimlerin gölgesinde dinlenmemizin yanı sıra soğuk su gibi şarkıları akıp gidiyor. Ayrıca albüm konusunda da 60’ların R&B‘sini andırması ve çağdaş popu adeta günümüze uyarlaması ise Leon’ı bambaşka bir konuma oturtuyor.

Albümün isminden anlayacağımız gibi, yine şarkılarından; “Better Man”, “Brown Skin Girl” ve “Smooth Sailin” gibi parçalar, bir kahve yapıp ayaklarınızı masaya uzatarak günün yorgunluğunu atmakta birebir.

Yine bu şarkılardan hareketle, ivmeyi daha da aşağı indirip, incecikten uykuya dalmak veya bir şeyler yudumlarken çalışmak için “Shine” ve “Lisa Sawyer”, albümde bizi “yormayan” şarkılardan. İnanılmaz bir samimiyetle yazılmış sözleri ama bir yandan da ciddi olmamızı sağlayan enteresan bir senkronizasyon ile yumuşatıp, dik durmamızı sağlıyor.

Albüm, harikulade bir samimiyet, inanılmaz bir büyü ile sanki büyükbabamın koleksiyonundan çıkmış bir çalışmayı yansıtıyor. Fazla sözü uzatmadan, buyursunlar;