2

002’de yayınlanan bir Interpol şarkısı olarak akıllarda yer edinmesinin dışında Leif Erikson adını Christopher Columbus‘dan önce Kuzey Amerika’ya ilk ayak basan Avrupalı olarak sayılan ve Sagas of Icelanders‘da sözü geçen kaşiften alıyor.
Leif Erikson, Flyte ve Theme Park gibi Bombay Bicycle Club‘ın bir süre ön grubu olarak sahne alan Flashguns‘dan tanıdığımız Sam Felix Johnston önderliğinde kuruldu. Ocak başı yayınladıkları ilk single “Flying High” ortalama bir girizgah olsa da kendilerini belli etmek adına yeterliydi.

Flying High” ile aynı ay içinde yeni bir şarkı kaydedeceklerinin haberini veren Londra menşeli grup Mayıs’ta ilk EP’leri Weekend‘i dinleyiciyle tanıştırdı. Relazet dedikleri bu olsa gerek. Albümün adını veren “Weekend” Foals gitarlarıyla tutunmaya çalışmış pop-punk izleri barındıran bir basitlik abidesi. Albüme elektronik bir hava katmaya çalışan “Heart” ve “My Last Song” yanık synth’leriyle işkence. “Seven Years” ise neredeyse “Weekend” ile aynı.

Durumun farkına varan grup, yayınladıkları yeni single “Looking For Signs” ile nerede bıraktıkları belli olmayan seslerini bulmuş gibi görünüyor. “Flying High” sonrası araya Weekend girmemişçesine bir ciddiyetle oluşturulan ve geçmişe sünger çeken “Looking For Signs” aynı zamanda Leif Erikson’un ilk video klip çalışması. BBC Radio 1‘ın da desteğini görmeye başlayan şarkı, temiz gitarları ve klasik rock havasıyla dikkatleri üzerine topluyor.

 Yıl sonunda yakaladıkları ivmeyi arttırmak adına 2016 adına umutlu ve kendinden daha emin haraket etmeye başlayan Leif Erikson‘a kulak vermekte fayda var. Takipte kalın.

FACEBOOK