“Stefani Joanne Angelina Germanotta’nın konseri dün gece çok eğlenceliydi” cümlesindeki özne yerine Lady Gaga ismini kullanabilmek büyük lütuf.

Lady Gaga’nın Türkiye’de konser vereceğini öğrendiğimde çok büyük bir heyecan duymadım. ‘Artpop’ albümünden sadece “Do What You Want” şarkısı ilgimi çekmiş, sürekli onu dinlemiştim bir dönem. Ancak tüm bunların yanında sahne performansını da görmek istiyordum açıkçası. Evrene doğru mesaj göndermiş olacağım ki konserden bir gece önce arkadaşım arayarak fazla bileti olduğunu söyledi.

İTÜ Stadyumuna biraz erken gidip, havayı koklayalım dedik. Enteresan kostüm seçimine sahip ‘Little Monster’lardan fazla göremesek de, konser sırasında en önden izleyenler ekrana yansıtıldığında ağlayan, pankart hazırlayan kitle ile tanışma şansına eriştik. Bunca senedir gittiğim konserlerde en öndeki seyirciyi arkadaki seyircilere gösterme gibi bir çaba görmedim, güzel bir düşünce, tüm konserlerde görmek isteriz!

Konsere tam saatinde başlayarak başka bir şaşkınlığa neden olan ‘aşkın tanrıçası’ son albümüne de adını veren ‘Artpop’ ile başlangıç yaptı. Konserin ilk bir saatinde ses sisteminde bir sıkıntı vardı, kulağa boğuk gelen bir ses, Lady Gaga’nın duyulmayan şarkı söylemesi. Ne zaman ki eski şarkılarına dönüş yaptı işte o zaman benimde enerjim yerine geldi. Özellikle favorim ‘Alejandro’ ve ‘Bad Romance’de konserde tüm izleyenler doruk noktasına ulaştı.

Bugüne kadar hiçbir sanatçınn hayranlarıyla böylesine güçlü bir bağ oluşturduğunu ve bunu sahneden herkese yansıtabildiğine şahit olmadım. Bir hayranının hazırladığı gömleği giymesi, sahneye atılan bir ayıcığın içinden çıkan mektubu okuması ve hayranını sahne arkasına davet etmesi, sahneye çıkan İranlı bir ‘Little Monster’ ile beraber “Born This Way” şarkısını söylemesi, sürekli şarkı aralarında İstanbul’u ne kadar sevdiğini, gay olmanın hiçbir şekilde ayıp olmadığını söylemesi gibi anlar sahne performasından daha fazla beni etkiledi. Türk sanatçılarından da bu tarz hareketler görme umuduyla Lady Gaga’yı turnesinin bir sonraki durağı Atina’ya uğurladık.