Son yirmi yıla baktığımızda elektronik müziğin hem kendi içinde geliştiğini hem de takipçi sayısı bakımından hızlı bir artış gösterdiğini söylemek mümkün. Buna paralel olarak dünyanın farklı köşelerine yayılmış bir çok elektronik müzik festivali de yıl içinde karşımıza çıkıyor. Sıradaki lokasyon ise bir ilki gerçekleştirmek adına.

Küba ve Amerika Birleşik Devletleri arasıdaki soğuk ilişkilerin en aza indiği dönemdeyiz. ABD’nin Küba üzerine olan ambargosunu kaldırması, vatandaşlarının Küba prolarınn legal bir şekilde tüketebilmesine, ünlü romlarının afiyetle içebilmesine ve her şeyden önemli Küba’ya özgürce seyahat edebilmesine olanak sağlıyor. Bu durum Küba vatandaşları için bir çok ekonomik fırsatı da beraberinde getirdi. Kickstarter kampanyası ile finanse olmaya çalışan Küba’daki ilk elektronik müzik festivali, “MANANA” bu fırsatlara güzel bir örnek.

40 bin Sterlin hedef koyarak ve kar amacı gütmeyen bir etkinlik olduğu vurgulayarak açılan kampanyada şimdiden yaklaşık 15 bin Sterlin’lik destek alınmış durumda. Elektronik müzik sahnesinin uluslararası figürleri ile Küba’nın lokal sanatçılarını bir araya getirecek olan festivalin en önemli amacı Küba’yı müzik etkinlikleri haritasına yerleştirmek ve ülke içinde yer alan sanatçılara dünyanın bir çok farklı yerinde performans sergilemenin yolunu açmak.

4-6 Mayıs arasında düzenlenecek MANANA festivali için organizatörler Küba hükümetinden de resmi izin almayı ihmal etmemiş. 13 Kasım’a kadar devam edecek festivaline destek olmak isteyenleri şuraya alalım. Tanıtım videosunu merak edenler ise hemen aşağıya gelsin.