U

zun zamandır aklımdalardı. Tabii, bunun bir de öncesi de var. Çünkü geçmiş dönemden bu yana uzaktan tanıdığım, daha önce hiç yüz yüze tanışmamış olsak da kendilerine ve yaptıkları müziğe hiç yabancı olmadığım, hatta yine o dönemlerde birkaç festivalde aynı atmosferi soluduğum, dinlediğim ve tırnak içerisinde bahsetmekten fayda gördüğümden olsa gerek; laflamak istediğim bir grubu keşif sahnemize taşıdım! Bu kadar gizem yeter değil mi? Bence de!

Koma Redakte, 2014 yılında Ali Can Vatansever, Tarkan Ayaş ve Selim Nar‘ın ortak çabaları ve hayalleri doğrultusunda kurulmuş. Yeraltı müziğinin icrasına 2015 yılında “Süpürge” adlı ilk albümleri ile adım attı. O dönemler deneysel türde birçok parça ile karşımızdalardı. Günümüzde ise başarılı vokallerini canlı enstrümental becerileri ile perçinleyip, daha önceki dönemlerde yer alan müzik janrından farklı bir açıda sunuyorlar. Birçok festival ve organizasyonda onlara denk gelmişsinizdir. Hatta geride bıraktığımız Zeytinli Rock Festivali’nin son günü sahne aldılar. Kulak kesilesi bir performans da sergilediler. Zeytinli Rock Festivali’nin bana iki kazanımından biri Cosy adlı grup ile Koma Redakte oldu. Koma Redakte’yi çok öncelerde dinlediğimi ve takibinde olduğumu da tekrar belirteyim. Böyle de kıskanç bir müzik yazarıyım. Öhöm, devam ediyoruz, sakiniz!

Sonrasına gelelim; 2016 yılının henüz başlarında 3 Adım Prodüksiyon bünyesinde “Komalisyon” adlı ilk resmi teklileri ile bizleri selamladılar. Ve o teklide gördük ki; rap ve rock sentezinin gayet iyi bir biçimde yapılabiliyor. Gitar riff’leri rap müzik vokalleri ile gayet iyi bir biçimde başkalaşabiliyor. Bu da cesaret işi. Bir aferin daha kaptılar bizden!

Ekibin kurucuları dışındaki emekçilerinden bahsedecek olur isek; davulda Erdem Ecevit, elektronik gitarda Ege Özseyhan, solo elektronik gitarda Cem Aydın Kulaz, bas gitarda Anıl Mert Filiz, tuşlu çalgılarda Hamit Apuhan yer alıyor.

Bu keşif sahnesi öncesi Ali Can’a yazdım. ‘Yeni albüm ne zaman geliyor?” diye sordum. O da çok gizli bir bilgi olmasına rağmen, yine de bizim ile ilk kez burada paylaştı. Yeni yılın ilk ayı gibi, o soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak bir albüm. Unutmadan; gelecek ay tekrar Eski Beyrut’ta hem çalacak, hem söyleyecekler. Daha ne olsun?

Benden bu günlük bu kadar. Şimdi kulaklıklarımı takıp dış dünyanın tüm seslerine algılarımı kapatıyor ve hayatın gerçek rengine, tadına, demine dönüyorum. Biliyorsunuz; orası bizim tek buluşma noktamız. Arada konserlerde de rast gelelim. Müzik ile kalın. Unutmadan; Koma Redakte!