Elektronik müzik sahnesinde bir çok ikili var fakat aralarından çok azı proje olarak çift olmanın yanı sıra müzikal ve ruhsal bütünlüğe sahip olup bunu bedeni ile insanlara yaymayı başarabilen türden. Tüm bu özelliklere birlikteliklerinin 15. yılını geride bırakan Kuzey Almanya çıkışlı Christian Hilscher ve Nico Plagemann‘in oluşturduğu Kollektiv Turmstrasse’in sahip olduğunu söylemek mümkün!

Baltık Denizi’nde küçük bir şehirde büyüyen Nico ve Christian, aynı partide DJ kabininde yerlerini aldıktan sonra tanışıp iki ay sonra Berlin’e taşınma kararı alırlar. 90’ların sonundaki elektronik müzik sahnesinde elbette yollarımız kesişecekti deseler de biz geride bıraktıkları yılların her biri için onlara bolca teşekkür borçluyuz. Müzikal konudaki tüm ilgilerini tek bir fikir ve tat üzerinde toplamayı başaran ikili, müzik üretmeye adlarını oluşturan ‘Turmstrasse‘ deki evlerinde evrene paralel yollar açarak başlar.

Dizileme için kullandıkları Atari ST ile başlayan cihaz kullanımlarına SH-101 ve MC202‘i ekleyip yanına da ucuz synthesizer ve efektler yerleştirerek ustaca kullandıkları drum, bass ve synth sound’larının temelini atan Kollektic Turmstrasse’in “Yes, music, that’s it for sure!!!“ diyebilmek için 2000’li yıllara giriş yapması gerekti. 2004 yılında No Response etiketi ile yayımlanan ‘New Weakness‘ adlı şarkı ile elektronik müzik sahnesine isim yazdırmaya başlayan ikili, 2005 yılında remix’lerden oluşan ilk EP’si yayınlandıktan bir yıl sonra ‘Verrückte Welt‘ (Crayz World) adını verdiği ilk albümünü evrene armağan etti. Albüm sonrası Hamburglu yıldızlar topluluğu Diynamic ailesine katılan Kollektiv Turmstrasse, spot ışıklarını üzerine çevirip kalitesini de Almanya Stardart Enstitüsü‘ne (öyle bir şey olmasa da) onaylatmış oldu. Cocoon, Get Physical, Soma, Poker Flat, Defected, Systematic ve Traum gibi bir çok ünlü label ile çalışan Christian ve Nico’nun, Trentemøller, Hot Chip ve Terry Lee Brown Jnr. isimlerine yaptıkları rework’ler ise birlikteliklerinin çalışmalar (beyinler) arasındaki müzikal sıçrayışlarını görmemiz açısından en güzel örnekler.

Geride 3 albüm (biri live promo mix) sayısız şarkı, EP ve remix bırakan Kollektiv Trumstrasse, dünyanın her yerinde sergiledikleri performanslar ile yıllar önce çıktıkları yolculuğa eşlik edecek insanlarla beraber çoğalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ‘Diynamic Neon Nights‘ serisi ile Ibiza’yı sallamaya başaran ikili için en güzel haber ise bu Cuma gecesi elektronik müzik kalemiz indigo kabininden üzerimize yıldırımlar düşürecek olması.

Yeri Gelmişken Yazalım‘ yazısını güzel bir set ile kapatmak boyun borcudur. Buyurunuz;